ostrov
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Na světě je spousta zajímavých a tajemných míst. Některá nás fascinují, z jiných naskakuje husí kůže. Mezi jedny z nejtajemnějších vůbec patří ostrovy. Opuštěné kusy země opředené záhadami a podivnostmi, obklopené jen nekonečným oceánem v člověku dokáží vzbudit až mystický pocit. Proto se dnes na několik takových ostrovů podíváme.


Na souostroví Sokotra je život, který nenajdete nikde jinde na světě

Souostroví Sokotra leží v Indickém oceánu mezi Arabským poloostrovem a Africkým rohem. Skládá se ze tří ostrovů – Abd Al-Kuri, Samha a Darsa. Společně jsou tyto ostrovy velmi důležité pro celosvětové udržení biologické rozmanitosti. Mají totiž velmi bohatou a naprosto jedinečnou faunu i flóru, jakou nenajdete nikde jinde na světě. Celých 37 % druhů místních rostlin, 90 % druhů plazů a 95 % druhů měkkýšů žije jen a pouze na tomto souostroví.

Sokotra se zhruba před 6 miliony let oddělila od Afriky a od té doby se na ní život vyvíjel izolovaně od zbytku světa. Vznikly tak fascinující druhy jako ohrožený strom dračinec, který svým vzhledem připomíná houbu nebo deštník. Z fauny stojí za zmínku třeba vrabec socotra, který sice vypadá téměř jako vrabec domácí, přesto se jedná o odlišný druh žijící pouze na tomto souostroví.

Podle legend byl tento ostrov navíc místem, kde se v náboženských textech nachází rajská zahrada. Jiné mýty zase tvrdí, že se zde skrývají fénixové a dříve zde žili čarodějové, džinové, létající hadi a další monstra.


Více k tématu: Sokotra. Ostrov z jiné galaxie, kde stromy krvácí


Pohybující se ostrov Sable je hotovým pohřebištěm lodí

Podlouhlý a zakřivený písečný ostrov Sable se nachází v Atlantském oceánu poblíž pobřeží Nového Skotska. Je dlouhý asi 45 km a široký 1,5 km. Postupně se však zmenšuje a navíc se sám posouvá směrem na východ. Pohybuje se rychlostí asi 200 metrů za rok. Jak je to možné? Ostrov je omýván velmi silnými oceánskými proudy a vodními víry, které postupně odplavují z jeho západní strany písek, zatímco na východě se písek naopak hromadí.

Právě kvůli zmíněným oceánským proudům a neočekávatelným mělčinám obklopujícím ostrov zde došlo k nejméně 350 ztroskotáním lodí. Někdy se tak ostrovu přezdívá hřbitov Atlantiku. A i když se podařilo na ostrov někomu dostat, tak nakonec často uvízl v pohybujících se písečných plážích.

Dnes už je možné ostrov v období od ledna do února nebo od června do října navštívit. Můžete tak vidět volně žijící poníky, kteří se na ostrově usadili.


Ostrov Surtsey byl holý kámen, na kterém se rozvinul celý ekosystém

Surtsey je vulkanický ostrov nacházející se zhruba 32 km od jižního pobřeží Islandu. Jde o zcela nový ostrov, který vznikl v letech 1963-1967 a slouží světu jako nedotčená přírodní laboratoř. Zatímco zpočátku byl ostrov pouhým kusem vyvřelé horniny, postupně se na něm začal usazovat život. Vědci tak měli ideální příležitost pozorovat proces kolonizace nové země rostlinami a živočichy.

Jako první se na ostrově objevily samozřejmě bakterie. Dva roky po vzniku ostrova na něm začaly růst také lišejníky a mechy. Díky nim a také řasám vyplavovaným oceánem byla už v 80. letech na ostrově půda. Pak netrvalo dlouho a rozrostla se zde tráva, květiny, keře a usadili se zde první ptáci a také hmyz. Díky ostrovu Surtsey vědci zjistili, že příroda zvládne i na holém kameni vytvořit ekosystém v překvapivě krátké době, a to zhruba do 20 – 30 let.

Více k tématu: Už žádná rajčata a vědci vykonávající potřebu, kde se jim zlíbí. Na nejmladší ostrov světa mohou jen vyvolení


Okunošima s děsivou minulostí dnes překypuje roztomilostí

Okunošima je malý ostrov v Japonsku se zajímavou historií. Za druhé světové války na něm byla postavena továrna na jedovatý plyn a chemické zbraně. Dnes už je zavřená a údajně i nefunkční, avšak existují teorie, podle kterých ke kompletní deaktivaci továrny nikdy nedošlo. V jejích podzemích prostorech se prý dodnes uchovávají chemické zbraně.

Ať tak či tak, dnes je Okunošima známá ze zcela jiného důvodu – žijí na ní stovky zdivočelých roztomilých králíků. Není jisté, jak se na ostrov dostali. Někdo tvrdí, že zde byli vypuštěni úmyslně, aby byl ostrov i přes svou ne zcela přívětivou minulost oblíbenou destinací. Podle jiných jde však o potomky pokusných králíků z továrny.

Králičí ostrov, jak je dnes Okunošima spíše známá, se opravdu stal oblíbenou turistickou destinací. Lidé si sem jezdí odpočinout v přítomnosti stovek ušáků, kteří se vůbec nebojí, takže se nechávají hladit i krmit. Králíkům se na ostrově perfektně daří, jelikož na něm nemají žádné přirozené predátory, zato zde mají dostatek potravy – a to nejen díky turistům, ale také díky místní flóře.



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *