prase
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vysoký nárůst velkoobchodních cen vepřového masa vyvolává u našich německých sousedů obavy ze zdražení jejich oblíbených bratwurstů, klobás a řízků. Federální sdružení německého masného průmyslu minulý týden již varovalo spotřebitele, že kvůli nárůstu cen vepřového dojde k jeho zdražení ještě před Vánoci, a to až o 40 %. Cena vepřového stoupá i v Česku a dalších zemích.


Řízková krize nad Evropou

„Schnitzel Alert“ neboli řízková pohotovost. Tak v Německu hovoří o současné situaci na trhu s vepřovým masem. Lidé se obávají, že bude na Vánoce cena nejprodávanějšího masa v zemi neúnosná jejich peněženkám. Stejná situace panuje ve Španělsku. V zemi, kde je vepřové součástí oblíbeného choriza, se nyní producenti rozhodují, jak „vepřový problém“ před vánočními svátky řešit. I Dánsko, jeden z předních producentů vepřového masa, připouští problémy. V Česku stoupla cena vepřového masa od začátku letošního roku v průměru o 20 korun za kilogram. Nyní je na 140 korunách a s vývojem ceny pro příští rok to také nevypadá moc optimisticky.

Za zdražováním vepřového stojí epidemie v Číně

Nárůst cen vepřového masa je důsledkem krize afrického moru prasat v Číně, který vypukl zhruba před rokem. Očekává se, že epidemie dokonce zlikviduje až polovinu čínské populace prasat.

Vepřové je v Číně nejoblíbenějším masem a výpadek vlastní produkce je v zemi kompenzován dovozem. Čína vepřové maso nakupuje ze světových zásob, což způsobuje prudký nárůst jeho ceny. V září letošního roku se z Evropské unie vyvezlo o 75 % více vepřového oproti stejnému měsíci loňského roku.


Související:  Nejlevnější pohonné hmoty v Evropě? Musíte na východ

Situace se ještě může zhoršit začátkem čínského nového roku, který letos připadá na 25. ledna 2020. V tomto období tamní poptávka po vepřovém mase ještě více roste.

Africký mor prasat

Toto velmi nebezpečné a nakažlivé onemocnění postihuje všechny druhy prasat. Úmrtnost je téměř 100%. V současné době neexistuje proti nemoci žádná účinná léčba ani vakcína, proto se nakažená zvířata utrácejí.

V Česku byl africký mor prasat zaznamenán poprvé v roce 2017 v populaci divokých prasat na Zlínsku. Naštěstí se veterinářům podařilo zabránit rozšíření nemoci do domácích chovů, ve kterých zatím nebyl zaznamenán jediný případ.

Nemoc se přenáší pouze mezi prasaty a člověk se nakazit nemůže.

Zdroje: The Guardian, Státní veterinární správa


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts