Alpy
Švýcarské Alpy. Foto: Pixabay

Podle klimatologů visí existence ledovců v Alpách na vlásku a pokud se neudrží globální oteplování v přijatelných mezích, z evropských velehor do konce století zmizí minimálně dvě třetiny ledu. Pesimistická prognóza dokonce hovoří o ztrátě 95 % veškeré ledové zásoby v Alpách.


Podle vědců již nastal nezadržitelný proces, který do roku 2050 zničí polovinu ledovců v Alpách. Pokud budou emise stoupat i nadále, tak jako tomu je v současnosti, veškerý led z Alp dříve či později zmizí. Ztráta ledovců bude mít obrovský dopad pro zemědělství v oblasti a také pro místní vodní elektrárny. „Úbytek ledu v Alpách je jeden z nejjasnějších ukazatelů probíhajících změn klimatu,“ řekl Daniel Farinotti, glaciolog ze Spolkové vysoké technické školy (ETH) ve švýcarském Curychu.

„V pesimistickém případě budou Alpy v roce 2100 víceméně bez ledu, zůstanou pouze izolované ledové plochy ve vysoké nadmořské výšce, což představuje přibližně 5 % současného ledu,“ dodal Matthias Huss, vedoucí vědecký pracovník ETH.

Zřejmý úbytek ledovců je patrný ale i v Himálaji, Grónsku, Patagonii, na Islandu nebo v Antarktidě (psali jsme zde). Tání ledovců nemá negativní dopad jen na hladinu moří, ale narušuje mořské proudy a podmořský život.


„Budoucnost ledovců je skutečně ohrožena, ale stále existuje možnost, jak ztráty alespoň omezit,“ dodal Farinotti, podle kterého je nutné snížit emise ze spalování fosilních paliv, přestat odlesňovat a chovat se zodpovědně. Ledovce jsou velmi náchylné na sebemenší zvýšení teploty a jsou významným ukazatelem toho, že se s planetou opravdu něco děje.

Zdroje: The Cryosphere Journal, The Guardian


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts