vězení
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Bez jídla dokáže zdravý člověk vydržet zhruba tři týdny. S vodou už je to horší – bez té nelze žít déle než několik dní. Existují však vzácné a poněkud neuvěřitelné výjimky. Jednou z nich je případ osmnáctiletého Andrease Mihavecze z Rakouska, který přežil bez jídla a vody celých 18 dní a dostal se tak do Guinessovy knihy rekordů. Mladík by se však tohoto titulu nejspíš s radostí vzdal. Nezískal ho úmyslně, nýbrž nedobrovolným utrpením.


Zapomenutý v cele

Psal se rok 1979, když tehdy osmnáctiletého Mihavecze omylem zatkli. Byl totiž spolujezdcem při autonehodě, za kterou nebyl zodpovědný. Přesto ho policie umístila do sklepní cely. A pak na něj zkrátka zapomněla.

Každý ze tří policistů, kteří se na zatčení podíleli, si údajně myslel, že už Mihavecze propustil některý z dalších dvou. Nevinný mladík tak strávil ve věznici celých 18 dní bez jídla a vody. Jelikož se jeho cela nacházela v suterénu, jeho volání o pomoc nikdo neslyšel.

Související:  Kam zmizel Lars Mittank? Případ nejznámějšího pohřešovaného turisty je už roky plný otazníků

Teprve po 18 dnech utrpení Mihavecze našel jeden z policistů poté, co se všiml zápachu, který z cely vycházel. V tu dobu už byl nevinný vězeň na pokraji smrti. Uvedl, že přežil díky olizování kondenzované vody ze stěn. Je však jasné, že není možné, aby ta troška vody na sklepních zdech dokázala ukojit žízeň.


Viník nebyl nikdy určen

Po nalezení byl mladík o 24 kg lehčí než před zatčením a k zotavení potřeboval několik týdnů. Přestože se o to zcela určitě neprosil, dostal se do Guinessovy knihy rekordů za nejdelší přežití bez jídla a vody.

Policie
Ani jeden ze tří policistů nebyl potrestán. Foto: Pixabay

Následovalo trestní řízení, při kterém se však nepodařilo jednoznačně určit viníka. Tři policisté se obviňovali navzájem a žádný z nich nebyl určen hlavním viníkem. Údajně však policisté po celých 18 dní ignorovali prosby mladíkovy matky, která měla obavy, co se s jejím synem stalo. O dva roky později přiznal civilní soud Mihaveczovi náhradu v přepočtu na dnešních 19 000 eur.

Co se děje s lidským tělem, když je dlouho bez jídla a vody?

Když člověk přestane přijímat potřebné živiny, jeho tělo začne čerpat energii z vlastní tkáně. To však trvá jen po omezenou dobu, která může být u každého jedince trochu odlišná. Určuje ji množství svalové hmoty, tukové tkáně a také celkový zdravotní stav člověka.

Související:  Záhadná neznámá. Od smrti ženy v norském Isdalenu uplynulo téměř 50 let

Jakmile začnete hladovět, trvá asi tři dny, než se na to organismus adaptuje. Po této době začne spalovat glykogen, jenž slouží jako pohotovostní, avšak rychle vyčerpatelný zdroj cukru. Glykogen se nachází v játrech a svalech, kterých začne samozřejmě ubývat. Trvá zhruba den, než tělo všechen spotřebuje. Pak začne čerpat glukózu z tuků a zároveň se výrazně sníží produkce inzulínu.

Takto to funguje u jídla. Čím více svalů a tukové hmoty člověk má, tím déle má odkud čerpat energii. Avšak co se týče vody, s tou to probíhá u všech lidí stejně. Velmi rychle dojde k dehydrataci a smrt žízní může nastat již po třech dnech. Je proto zázrak, že osmnáctiletý Rakušan dokázal přežít celých 18 dní.



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Komentáře (5):

  1. Jasně, případ se stal v roce 1979 a o dva roky později soud poškozenému určil 19.000 EUR jako náhradu. Tak jistě. Až na to že euro jako takové se začalo používat až v roce 1999. To nějak nesedí ne ??

    1. Umíte číst – věta zní: v přepočtu na dnešních 19 000 E. A to už sedí, ne?

    2. Číst umíte, chápat psaný text nikoliv. Informace zní,, v přepočtu na dnešních 19000 eur.“

    3. Buď se autor článku spletl a mělo to být v šilincích, nebo je to přepočítané na dnešní Eura. Je to celkem jedno, hlavní je ten (neuvěřitelný) příběh.

    4. Pořádně si to přečti… Píšou při přepočtu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *