Andrew Crosse
Andrew Crosse. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Andrew Crosse byl britský vědec 19. století, který jako jeden z prvních začal experimentovat s elektřinou. Obzvlášť známým se stal pro svůj pokus, při kterém měl stvořit syntetický život.


Crosseovy experimenty budily strach

V jeho době se o elektřině ještě příliš nevědělo, a tak se jí lidé přirozené obávali. Nerozuměli tomu, čím se Crosse vlastně zabývá a domnívali se, že se snaží přivolat bouři a ovládat počasí.

Zájem o elektřinu se u něj objevil již ve 12 letech, když se zúčastnil přednášky o přírodních vědách, jejímž předmětem byla právě elektřina. Natolik ho toto téma zaujalo, že mu zasvětil celý život – chtěl o elektřině zjistit co nejvíce informací. Jeho první pokusy zahrnovaly dávání slabých elektrických šoků nic netušícím přátelům.

To byl samozřejmě jen začátek. Čím byl Crosse starší, tím komplexnější, avšak mnohdy i poněkud záhadné a kontroverzní, jeho experimenty byly. Vystudoval Oxford a kromě elektřiny se začal zajímat také o minerály. Právě spojení těchto dvou zájmů přivedlo vědce k pokusu, kvůli kterému byl lidmi obviněn, že si hraje na Boha.


Související:  Podivné dinosauří sochy z viktoriánské éry vzbuzovaly obdiv i posměch

Stvořil Andrew Crosse umělý život?

Během jednoho pokusu s křemennými krystaly a elektrickým proudem se stalo něco podivného. Crosse si všiml, že se na minerálech objevily jakési malé bělavé výrůstky. Ty se v průběhu několika dní prodloužily, vyrazila z nich poměrně dlouhá vlákna, která se proměnila v živý hmyz pokrytý štětinami. Ten se od krystalů oddělil a začal volně lézt.

Crosse si to vysvětloval přítomností zárodečných vajíček, která se mohla nacházet ve vzduchu, vodě či na krystalech. Působení elektřiny pak mohlo zapříčinit jejich vylíhnutí. Vědec však žádné pozůstatky vajíček či kukel nenalezl. A vůbec – ze kterého vajíčka před vylíhnutím rostou štětiny?

Jelikož nic z toho nedávalo smysl a v prostředí experimentu žádná vajíčka nalezena nebyla, Crosse došel k závěru, že se hmyz zrodil z neživé hmoty. Na tento závěr se však již v jeho době nahlíželo poněkud skepticky. Koneckonců i vědci jsou jenom lidé, Crosse mohl vajíčka docela klidně přehlédnout a pravděpodobně by se pak jednalo jen o nějaký druh roztočů. Nic však nemůžeme vědět jistě. Kdoví, co vědec při experimentu skutečně objevil.

Související:  Objev stínové biosféry na Zemi by mohl být klíčem pro hledání mimozemského života

Crosse jako předloha pro napsání Frankensteina?

Ačkoliv se jednalo o vskutku zajímavý objev, uznání se Crosse nedočkal. Lidé ho obviňovali z toho, že si hraje na Boha a snaží se stvořit život. Dokonce ani ostatní vědci jeho objev nebrali ze zjevných důvodů příliš vážně.

Přesto tento experiment světu něco dobrého pravděpodobně přinesl – dílo Frankenstein od Mary Shelleyové. Ta byla údajně přítomna na Crosseově přednášce, během které hovořil o svém objevu. Možná právě zde načerpala autorka inspiraci k napsání svého nejznámějšího díla. Avšak její přítomnost na přednášce nebyla nikdy prokázána. Jestli se vědcem skutečně inspirovala, se už tedy nejspíš nikdy nedozvíme.

Galerie:

Zdroje: Karl P. N. Shuker – Světový atlas záhad; nationaltrust.org


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *