antikoncepce
Jedna z možných metod antikoncepce na humorné pohlednici. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Antikoncepční pilulky, jak je známe dnes, jsou sice moderní vynález, avšak antikoncepce se používá v různých podobách již tisíce let. Nejstarší známé záznamy o ní pocházejí již ze starověké Mezopotámie, tedy asi z roku 1850 př. n. l. Některé ze starých antikoncepčních metod byly nejen neúčinné, ale také životu nebezpečné.


První formy antikoncepce

Nejčasnější formy antikoncepce pocházejí ze starověkého Egypta a Mezopotámie. Dokazují to papyrusové svitky obsahující pokyny, jak antikoncepci vyrobit. Jeden z receptů obsahuje návod, jak vyrobit antikoncepci z medu, akátových listů a vlákna. Vzniklá hmota se používala jako cervikální uzávěr, který měl zabránit vniknutí spermií do dělohy. Další papyrus popisuje zase jakýsi pesar vyrobený z akáciové gumy.

Asi nejznámější antikoncepční metodou starověku byla rostlina známá jako Silphium. Šlo o velmi populární rostlinu, a to nejen díky jejím antikoncepčním účinkům. Používala se také jako koření, lék, součást parfémů a afrodiziakum. Nadměrné pěstování této rostliny však vedlo nakonec k jejímu vyhynutí. Používání rostlin jako formy antikoncepce bylo velmi oblíbené v Řecku, kde se k tomuto účelu používalo mnoho rostlinných druhů.

Silphium
Příbuzná vyhynulé rostliny, která měla mít v minulosti antikoncepční účinky. Foto: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Ve starověkém Řecku se dále doporučovalo pít měděnou sůl rozpuštěnou ve vodě. To mělo bránit otěhotnění až po dobu jednoho roku. Dnes již víme, že sůl mědi je toxická.


Další často používanou metodou, která se praktikuje dodnes, byla metoda „včasného vytahování“. Podle vědců šlo o jedinou formu tehdy používané antikoncepce, která byla alespoň do jisté míry účinná. Kromě toho, že byly ostatní formy antikoncepce neúčinné, mohly být i nebezpečné.

Antikoncepce ve středověku

Ve středověku považovala v Evropě katolická církev antikoncepci za nemorální. I přesto však mnoho žen metody k zabránění těhotenství nadále používalo. Stále oblíbená byla metoda vytahování a i nadále se experimentovalo s různými bylinami, ať už užívanými orálně, nebo vkládanými do pochvy.

žena ve středověku
Ženy ve středověku využívaly proti otěhotnění například různé bylinky. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

To však samozřejmě vedlo k množství nechtěných těhotenství. Ženy pak proto užívaly určité bylinné směsi k vyvolání potratu, nebo se v některých případech uchýlily dokonce k vraždě novorozence. Katolická církev ženy, které užívaly antikoncepci, nebo se snažily o potrat, označovala za čarodějnice.

Bariérové metody, jako jsou kondomy, existují pravděpodobně od renesance, ačkoliv je možné, že jsou ještě o něco starší. Používaly se však pouze jako ochrana před pohlavně přenosnými chorobami. Jako prevence těhotenství se začaly používat až počátkem 17. století. Vynález kondomů si vyžádalo vypuknutí syfilidy v západní Evropě a zpočátku se vyráběly ze zvířecích střev.

Moderní antikoncepční metody

V 19. století již existovaly vaginální čípky, pesary, spermicidy a různé výplachové roztoky. Nebyly sice tak účinné jako dnes a v některých případech by se dalo pochybovat i o jejich bezpečnosti, byl to však výrazný pokrok proti minulým obdobím. Po polovině 19. století také výrazně stoupla popularita kondomů jako prostředků proti otěhotnění. Ke konci viktoriánského období už byly ženy značně vzdělanější, co se antikoncepčních metod týče, a porodnost tak pomalu klesala.

Během viktoriánské éry už byly ženy značně vzdělanější,
Během viktoriánské éry už byly ženy značně vzdělanější, co se antikoncepčních metod týče. Obrázek: Volné dílo, Wikimedia

V roce 1909 byla v Evropě poprvé představena a dále vyvíjena nitroděložní tělíska. Vyráběla se ze střev bource morušového. Kolem roku 1914 americká feministka Margaret Sanger zpopularizovala termín „antikoncepce“. Tato žena významně napomohla nejen prosazení antikoncepce, ale také modernímu pohledu na oddělení sexu od plození.

Antikoncepční pilulky způsobily revoluci v životech žen

V padesátých letech minulého století vytvořila americká firma Planned Parenthood Federation of America první antikoncepční pilulky. Široce dostupnými se staly o deset let později. Když se pak po období všelijakých zákazů staly antikoncepční pilulky plně legálními, došlo k mnoha dalším vědeckým objevům a s nimi k jejich zdokonalování.

Ženy pak měly přístup nejen k pilulkám, ale také k nitroděložním tělískům, pesarům i dalším antikoncepčním metodám. Tento pokrok způsobil revoluci v životě mnoha žen. Díky možnosti kontrolovat své reprodukční zdraví se mohly ženy začít věnovat více sobě – mohly déle studovat a začít si samy vydělávat. Navíc se tím snížilo riziko vzniku všelijakých komplikací při neočekávaných těhotenstvích i následných porodech.

Dnes už jsme se od používání medu, bylin a toxických solí posunuli o pořádný kus dál. Používání antikoncepčních metod je bezpečné a ženy mají na výběr z celé řady možností, jak otěhotnění předcházet.



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *