autem do itálie
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Itálie je po Chorvatsku druhou nejoblíbenější destinací, kam se Češi vydávají autem k moři. Dlouhé písčité pláže severní Itálie s pěkným přístupem do moře, kde vystačíte i několik metrů od břehu, lákají především rodiny s dětmi. Na co si cestou do Itálie dát pozor? Kolik za cestu zaplatíte a jaké destinace jsou nejblíže? To vše se dozvíte v našem článku. Teď už zbývá se pouze sbalit k moři a užít si nejen vaší cestu, ale i dovolenou u moře.


Příprava před cestou do Itálie

Kromě přípravy technického stavu vozidla, která je před delší cestou nezbytná, nezapomeňte na pojištění a také si nastudujte dopravní předpisy v zemích, kterými budete projíždět. Zejména v Rakousku jsou radary na každém rohu a nemalé pokuty za překročenou rychlost chodí vesele i do Čech. V Itálii zase nesmíte kouřit v autě, pokud vezete děti nebo těhotnou ženu. Před cestou si také můžete zakoupit dálniční známky, k tomu se ale ještě dostaneme.

Nejvyšší povolené rychlostí limity v tranzitních zemích a v Itálii

Rakousko: Obec – 50 km/h, mimo obec – 100 km/h, dálnice – 130 km/h
Německo: Obec – 50 km/h, mimo obec – 100 km/h, dálnice – bez omezení
Itálie: Obec – 50 km/h, mimo obec – 90 km/h, dálnice – 130 km/h

Dospělým lidem stačí jako doklad občanský průkaz. Děti do 15 let musí mít cestovní pas.


Cesta autem do Itálie – existuje několik variant

Většina cest do Itálie vede přes Rakousko. Obyvatelé západní části republiky mohou využít přejezd přes Německo, který přináší několik výhod, jako třeba zatím neplacenou dálnici. Představíme si tři nejběžnější trasy pro cestu autem do severní Itálie a zaměříme se na jejich výhody i nevýhody. Jako cíl volíme oblíbené letovisko Caorle.

dopravní zácpa
Dopravní zácpě se občas prostě nevyhnete. Foto: Pixabay

Trasa přes České Budějovice a rakouský Salzburg

Nejvíce cestovatelů z České republiky využije tuto trasu do Itálie. Je vhodná pro obyvatele Prahy, Středních, Severních, Východních i Jižních Čech. V Česku sice budete muset jet po silnicích první třídy, protože se stále čeká na dostavení dálnice D3, která spojí republiku s Rakouskem, ale u našich jižních sousedů již pojedete pohodlně po dálnicích. Pokud nebudete řešit drahé dálniční poplatky, dojedete po dálnicích až skoro k Jaderskému moři, a to z Prahy za 8 hodin.

Výhodou této cesty do Itálie je zmíněná rychlost a délka. Z Prahy je to pouhých 770 kilometrů. V Rakousku pojedete převážně po dálnicích A1 a A10, které jsou velmi dobře udržované. Druhá zmíněná dálnice vede srkz Taury a za příhodného počasí vás čeká hezká podívaná a dlouhé tunely.

Nevýhodou je zpoplatnění průjezd Katschberským tunelem na dálnici A10. Jednorázový poplatek činí 11,5 euro. Tunel můžete sice objet, ale zauvažujte nad tím, zda má smysl se trmácet po taurských kopcích. Některé plně naložené vozy alpské kopce nezvládají. O karavanech ani nemluvě.

Trasa přes Vídeň a Graz

Tato cesta autem do Itálie se vyplatí všem Moravanům a Slezanům. Česko můžete opustit v Mikulově nebo na Hatích a poté pokračovat na Vídeň. V hlavním městě Rakouska hrozí dopravní kolapsy, tak se pokuste cestu naplánovat tak, abyste se vyhnuli dopravní špičce všedních dnů. Většinu cesty Rakouskem pojedete po dálnici A2. Pokud bude cesta plynout hladce, z Brna jste na jadranském pobřeží za 8 hodin, z Ostravy o hodinu a něco déle.

Výhodou této trasy do Itálie je fakt, že kromě krátkého úseku v Česku nemusíte opouštět pohodlné dálnice. Nevýhodou může být cesta po vytížené dálnici A2 v Rakousku, kde navíc přes léto probíhá několik oprav, a tak je lepší počítat s nějakým zdržením.

Trasa do Itálie ze Západních Čech přes Německo

Ze západní části republiky se do Itálie můžete dostat klasickou trasou přes České Budějovice. Tu jsme uvedli jako první. Rychlejší a pohodlnější je ale cesta přes Německo. U našich západních sousedů ještě stále můžete využít dálnice zdarma. To se změní už v roce 2020 (psali jsme v tomto článku). Pokud to váš vůz dovolí, můžete, stejně jako většina Němců, sešlápnout plyn a Německem doslova proletět. U moře tak můžete být z Plzně za 8 hodin.

Plusem této trasy do Itálie je rozhodně transit přes Německo. Jak jsme uvedli, dálnice jsou zdarma a pokud se neocitnete v zácpě, Německem můžete projet velmi rychle. Nebezpečí zácpy hrozí zejména před Mnichovem ve všední dny ráno a odpoledne, proto cestu plánujte tak, abyste se v tento čas neocitli zrovna v okolí bavorské metropole. V Rakousku pojedete hezkou trasou přes Alpy a jak jsme již psali u první cesty, budete muset platit poplatek 11,5 euro za průjezd Katschberským průsmykem.

Dálniční poplatky na cestě do Itálie

Pomineme-li dálniční poplatky v Česku, musíte platit za dálnice v Rakousku i v Itálii. V Rakousku je nutné mít klasickou nebo elektronickou dálniční známku, v Itálii se platí mýtné. Jedete-li přes Německo, zde budou platit dálniční poplatky až v roce 2020 a budou odvozené od toho, jak je váš vůz ekologický.

Dálniční poplatky v Rakousku

Rakouské dálnice jsou cenově velmi přívětivé, a tak nemá smysl řešit jejich objezd. Časově byste si moc nepomohli a možná byste projeli víc paliva, než zaplatili za dálniční kupon. Cena desetidenní známky je 9,2 euro nebo 26,8 euro na dva měsíce. Pokud pojedete po dálnici A10, ještě počítejte s poplatkem za tunel (viz výše) v ceně 11,5 euro za průjezd.

Rakouskou dálniční známku zakoupíte na bývalých hraničních přechodech nebo na příhraničních pumpách. Nejpohodlnější je nákup známky ještě před cestou do Itálie na pobočkách ÚAMK.

Vysoké Taury - dálnice A10
Dálnice A10 v Rakousku, Vysoké Taury. Foto: Svetobeznik.info

Dálniční poplatky v Itálii

Poplatky za dálnice v Itálii, to už je ale jiná káva než v Rakousku. V Itálii funguje na dálnicích systém mýtných bran a poplatky jsou zde opravdu vysoké. Průměrná cena za 100 ujetých kilometrů je 9 euro a pokud byste jeli tunelem (to naštěstí cestou k moři z Česka nehrozí), tak můžete platit i 50 euro za průjezd.

Naštěstí se dá italské dálnici snadno vyhnout a dojet k Jadranu po silnicích první třídy. Ty jsou udržované a nečeká vás žádné velké zdržení, protože doslova vedou vedle dálnice. Základem je sjet v Rakousku na posledním dálničním sjezdu u města Unterthörl a pokračovat v Itálii po silnici SS13. Ideální je mít navigaci.

Autem po Itálii

V Itálii nejsou drahé jen dálniční poplatky. Jedete-li do Itálie autem, počítejte s tím, že jsou v této zemi drahé i pohonné hmoty. Jejich cena je v přepočtu přibližně 40 Kč za litr benzínu, u nafty je to ještě o pár korun víc. Řešením je natankování plné nádrže ještě v Rakousku, kde jsou ceny srovnatelné s těmi českými a na cestu k moři a zpět do Rakouska by to mělo stačit. Do Itálie určitě nevozte palivo v kanystrech, riskovali byste obrovskou pokutu. Pokuty jsou v Itálii obecně vysoké, a tak předpisy dodržujte.

Dálnice v Itálii
Dálnice v Itálii jsou kvalitní, ale drahé. Foto: Pixabay

Mimo dálnici jezděte opatrně. Italská divoká krev je znát na místním stylu řízení i na parkování. Italové jezdí rychle a při parkování často nedbají na nějaký ten škrábanec nebo prohnutý plech na autě. Na druhou stranu jsou při parkování ohleduplní k vozidlům se zahraniční značkou a raději nabourají do jiného italského vozu.

Bezpečnost nade vše

Myslete na vaši bezpečnost. Cestou si dělejte přestávky, dodržujte pitný režim a pokud cítíte (zejména v noci) ospalost, raději zastavte. Pokud cestou píchnete, nechte si pneumatiku raději při první příležitosti opravit. Může se stát, že píchnete znovu. Při výstupu z vozu mimo parkoviště noste reflexní vestu.

Vydáte-li se přes Německo, myslete na to, že neomezený rychlostí limit neznamená, že můžete svištět jako o závod. Vždy rychlost přizpůsobujte hustotě provozu. Čím rychleji jedete, tím větší je brzdná dráha. Obecně se doporučuje jezdit v Německu maximálně 160 km/h, a to na dlouhých přehledných úsecích s malým a plynulým provozem. A pozor, pojedete-li nebezpečně rychle, němečtí policisté nebudou váhat vám uložit pokutu za nebezpečnou jízdu, přičemž argument povolené neomezené rychlosti vám bude k ničemu.

Přejeme vám příjemnou, plynulou a bezpečnou cestu a také skvělou dovolenou v Itálii.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts