Telleriano-Remensis
Kodex Telleriano-Remensis. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Ze složitých piktogramů z počátku 16. století vyplývá, že si předhispánské civilizace Střední Ameriky vedly záznamy o zemětřeseních a dalších přírodních úkazech. Nejúplnější a nejstarší chronologii otřesů v dané oblasti představuje takzvaný kodex Telleriano-Remensis.


Šifra tajemných mistrů

Padesátistránkový svazek je jedním z nejlépe dochovaných záznamů s aztéckou malbou. Vytvořen byl v 16. století neznámým autorem nebo autory a je rozdělen do tří oddílů. Prvních sedm stran je věnováno slunečnímu 365dennímu kalendáři, strany 8 až 24 se věnují 260dennímu cyklu zvanému tonalpohualli a třetí, pro nás nejzajímavější část, je zaměřena na historii zhruba od 12. století po události z počátku koloniální éry.

Kodex, který je sepsaný a ilustrovaný na papíře evidentně přivezeném z Evropy, sestavili takzvaní tlacuilos, což v překladu znamená „ti nejlepší píšící malbu“. Psán je v jazyce nahuatl, kterým se dorozumívali Aztékové a další předhispánské civilizace v oblasti Střední Ameriky.

Poslední historická část kodexu nepopisuje jen zřejmá holá fakta, ale podle odborníků se věnuje i zemětřesením či zatměním slunce. Pomocí jiných kodexů z regionu se vědcům již dříve podařilo identifikovat kombinaci piktogramů, které vypovídají o zemětřesení. V takovém případě je znak představující pohyb doplněný symbolem Země. Pokud je u této dvojice dokresleno otevřené oko, otřesy proběhly během dne, u nočního zemětřesení je oko zavřené.

znaky pohyb a zeme
Znak pro pohyb (vlevo) a znak pro Zemi, která mohla být znázorněna i ve více vrstvách (vpravo). Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Piktogramové záznamy o zemětřeseních z kodexu Telleriano-Remensis pak odpovídají jiným psaným záznamům o otřesech, které do textu přepsali v pozdějších dobách španělští mniši. V kodexu je ale evidováno daleko více dříve neznámých zemětřesení, jejichž přibližné datování vychází z 52letého cyklu. Roky reprezentují znaky nože, domu, králíka a rákosu, a ty jsou uspořádány do třinácti permutací.


Kodex důsledky zemětřesení moc nepopisuje

Kodex nehovoří o přesných místech otřesů ani o případných škodách, ačkoliv například kresba výše naznačuje, že událost zřejmě způsobila záplavy, během nichž se utopili válečníci. Pro historiky jde o důležité svědectví, které může vést k rozklíčování dalších kodexů, které mohou zmiňovat přírodní katastrofy v dané oblasti. Tím by se o životě v předkolumbovské Americe mohli vědci dozvědět další dosud neznámá fakta.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *