díra
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Barhútskou studnu místní nazývají dírou do pekla. Není divu, třicet metrů široký přírodní závrt v jemenské poušti se v pusté krajině jeví jako dílo samotného ďábla. Dlouho lidé vůbec netušili, jak by propast mohla být hluboká, až novější průzkumy objevily dno ve 112 metrech. První expedice se do studny vypravila až v loňském roce.


Perly, stalagmity i zvířata

Závrt je pravděpodobně miliony let starý a místní obyvatele po celá staletí děsí. Někteří z nich stále věří, že jde o vězení pro zlé džiny či bránu do podsvětí. Prý jen zmínka o studně přináší neštěstí a přiblížení k ní nepřichází k úvahu.

Až v září 2021 se do závrtu odvážila parta průzkumníků ze sousedního Ománu. Do nitra pekelné díry se vypravilo celkem sedm odvážlivců, zatímco další dva zajišťovali bezpečnost expedice na povrchu. Dno i stěny Barhútské studny ani zdaleka nepřipomínaly pustou pouštní krajinu na povrchu. V hloubce okolo 130 metrů se ze dna tyčí i více jak 9 metrů vysoké stalagmity. Zbytek světla dopadající z povrchu odhalil výzkumníkům nádherný nazelenalý svět, jeskynní perly, ale i obrovské vodopády. Na uvězněné džiny nenarazili. Na dně však leželo několik zvířat – živých i mrtvých. Z těch živých to byli hadi, žáby a různí brouci. Uhynulí byli především ptáci, jejichž rozkládající těla vytvářela nepříjemný, ale zvládnutelný zápach.


Jeskyňáři z ománské expedice nebyli prvními lidmi, kteří se do závrtu vydali. Předchozí pokusy však dna nedosáhly a zastavily se asi na polovině zejména v souvislosti s nedostatečným vybavením. Podle dostupných zpráv také pociťovali zápach, ale nedokázali jej dát do souvislosti s uhynulými zvířaty. I místní pověrčiví lidé vyprávěli o zápachu linoucím se ze dna Barhútské studny.

Vznik závrtu je stále záhadou

Navzdory loňské úspěšné expedici na dně studny stále několik záhad v souvislosti s místem přetrvává. Nejasný je především proces vzniku samotného útvaru a otazník visí i nad tím, kdy se vytvořil. Obdobné propadliny vznikají erozí podzemních dutin, což vede k propadu horniny mezi dutinou a povrchem. Někdy je to pomalý proces, jindy se díra vytvoří naráz. Co přesně vedlo ke vzniku Barhútské studny, je nejasné. Průzkumníci ze dna vyzvedli vzorky vody, hornin, půdy i kadávery zvířat. Analýza těchto vzorků by mohla vnést světlo do tajů vzniku studny.

Pověrčivé Jemence, jejichž země je neustále zmítána válkami, bídou a hladem, zprávy o expedici do propadliny znepokojila a obávají se další vlny utrpení. Podle OSN jde o nejchudší zemi na Blízkém východě a až dvě třetiny třicetimiliónové populace jsou závislé na humanitární pomoci.

Zdroje: allthatsinteresting.com; www.france24.com


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *