opalování
Foto: Pixabay

Léto se nezadržitelně blíží a k němu patří i čas strávený na sluníčku. Někteří dají přednost práci na zahradě, jiní se budou hřát na dovolené na plážích. Ať už budete venku kdekoliv, buďte opatrní. Před slunečním zářením se dostatečně chraňte a omezujte dobu pobytu na slunci. Pokud se chcete pěkně opálit, dodržujte základní pravidla.


Je opalování bezpečné?

V určité míře je dokonce nezbytné. Díky slunečním paprskům si tělo vytváří vitamín D, který hraje důležitou roli ve stavbě kostí. Je vědecky dokázáno, že zlepšuje některé kožní problémy jako lupénku či různé druhy ekzémů.

Pokud jste ale slunečnímu záření vystaveni dlouhou dobu a nechráníte se, účinek je opačný. V kůži se zrychlí proces stárnutí a tvoří se vrásky. V nejhorším případě dochází ke vzniku melanomu (kožního nádoru). Za toto vše je odpovědné UV-A záření, které dokáže proniknout do hlubších vrstev pokožky. Mimo jiné se také používá v soláriích a dermatologové ho rozhodně nedoporučují. Druhý typ záření, UV-B, způsobuje opálení pokožky, pokud tedy používáte opalovací prostředky. Bez nich může způsobit spálení kůže či nepříjemné puchýře.

opalování
Krém nebo mléko je při opalování nezbytností. Foto: Pixabay

Jaké zásady při opalování dodržovat?

  • V první řadě je nutné se opakovaně mazat. Používejte kvalitní opalovací krémy či mléka s označením SPF (chrání proti UV-B záření) a IPD či PPD (chrání proti UV-A záření). Pokožku si namažte vždy cca půl hodiny před tím, než vyjdete na slunce. Poté byste se měli mazat každé dvě hodiny. Co se týče voděodolných krémů, ve vodě vás ochrání. Avšak opakovaným koupáním a následným otíráním pokožky se ochranná vrstva smývá, je třeba mazání taktéž opakovat.
  • Nezapomínejte, že UV paprskům jste vystaveni i ve stínu, dokonce pronikají i pod oblečení. Pokud tedy odpočíváte pod stromem či pod slunečníkem, také byste měli použít opalovací prostředky. V případě, že jste ve vodě, berte na vědomí, že hladina působí jako lupa, paprsky se od ní odrážejí a jste tak vystaveni mnohem větší míře slunečního záření.
  • Nezapomínejte rovněž na ochranu očí a zvolte sluneční brýle s kvalitním ochranným filtrem. Doma byste neměli nechat ani pokrývku hlavy.
  • Největší sílu má slunce kolem 11. až 15. hodiny, v tuto dobu si dejte raději pauzu a běžte na oběd. Hrozí totiž větší riziko spálení pokožky.
  • Dodržujte pitný režim.
  • Zjistěte si fototyp své kůže a podle něho uzpůsobte pobyt na slunci. Někdo snáší sluneční paprsky dobře a za chvíli se opálí, naopak lidé se světlejší a citlivější pokožkou mohou být za krátkou chvíli spáleni.
pláž
S pobytem na slunci to nepřehánějte. Foto: Pixabay

Jak se zdravě opálit?

Jak již bylo zmíněno, je nutné se natřít dostatečně silným opalovacím přípravkem, a to opakovaně. Když je pokožka vlhká, opálíte se rychleji, protože se tak stává pro UV záření více propustná.


Pokud se spálíte, nějakou dobu nechoďte na slunce. Na spálenou červenou kůži použijte panthenol, aloe vera či obyčejný tvaroh. Pokožku co nejvíce mažte přípravky po opalování, které kůži hydratují. Díky tomu se tak horní vrstva nebude sloupávat a proces zesvětlání bude zpomalen.

Pokud si chcete udržet bronzové opálení co nejdéle, užívejte vitamíny s betakarotenem. Pozor však na větší množství, aby vaše kůže neměla spíše nepřirozený oranžový odstín.

Opalování si můžete také udržet díky samoopalovacím krémům, což je bezpečná a zdravá varianta opalování. Krém nanášejte rovnoměrně pomocí rukavic, aby vám na rukou nezůstaly nevzhledné hnědé skvrny. Pozor na oblast kolen a loktů, kde je kůže hrubší. Zde se doporučuje nejprve kůži promazat obyčejným krémem.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts