Bludný Holanďan
Zdroj obrázku: PublicDomainPictures

Asi každý z nás o Bludném Holanďanovi, který byl inspirací nejednoho námořnického příběhu, už někdy slyšel. První zmínky o pozorování této přízračné lodi, či lodi duchů, jak je Bludný Holanďan také znám, jsou starší než 200 let. Přestože dnes v jeho existenci věří jen málokdo, dříve byl považován za holý fakt.


Pověst o Bludném Holanďanovi

Nejčastější verze pověsti o lodi duchů říká, že se jakýsi kapitán rozhodl doplout na mys Dobré naděje. Byl odhodlaný na místo dorazit děj se co děj, dokonce i když loď zastihla krutá bouře. Přestože námořníci kapitána přemlouvali, aby loď otočil, on trval na svém. Když pak pronesl, že tam doplují, i kdyby to mělo trvat do soudného dne, bohové, nebo možná naopak ďábel, se rozhodli mu jeho přání splnit a odsoudili ho tak k věčné plavbě na lodi.

Bohové však dali kapitánovi šanci, jak se z prokletí vykoupit. Pokud najde ženu, která ho bude upřímně milovat, bude opět svobodný. Každých sedm let smí proto vstoupit na souš, aby hledal svou pravou lásku a následně se osvobodil.

Bludný Holanďan
Bludný Holanďan z filmu Piráti z Karibiku. Foto: Scott Ableman, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

Jméno kapitána se v různých verzích příběhu mění. Nejčastěji však bývá s touto rolí spojeno jméno Hendrick Van der Decken, který chtěl na mysu Dobré naděje založit odpočinkovou osadu.


Pozorování lodi duchů

První zmínky o Bludném Holanďanovi jsou staré již víc než dvě století. K jeho spatření dochází nejčastěji poblíž mysu Dobré naděje a většinou ve velmi nepříznivém a bouřlivém počasí. Popisován bývá jako nadpřirozené plavidlo v plné plachtě, a to i v tak silném větru, kdy by se jiné lodě neodvážily plachty vůbec spustit.

Související:  Efekt mléčného moře v minulosti děsil námořníky. Dnes fascinuje

Jednoho z prvních Bludných Holanďanů popsal John McDonald ve své práci Travels in various parts of Europe, Asia, and Africa during a series of thirty years and upwards v roce 1790. Od té doby začali námořníci zapisovat svá setkání s přízračnou lodí do osobních i lodních deníků. Zatímco někteří ji viděli naprosto jasně, jiní byli svědky nejasného obrysu zahaleného mlhou a plujícího v rozbouřených vodách.

Nejznámější je pozorování Bludného Holanďana posádkou lodi H. M. S. Bacchante, což bylo plavidlo britského královského námořnictva. Budoucí král George V. a princ Albert Victor, kteří na lodi cestovali roku 1881, měli spatřit loď duchů v australských vodách kolem čtvrté hodiny ráno.

Fata morgána
Ilustrace z 19. století zobrazující hrubě zavádějící vyobrazení přeludů. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Co na to říká věda?

Zatímco někteří upřednostnili víru v existenci tohoto strašidelného plavidla, jiní se ji snažili logicky vysvětlit. Nejčastěji uznávanou teorií je optický jev známý jako fata morgána. K tomu dochází následkem teplotní inverze a dalších atmosférických podmínek, které způsobí zrcadlení vzdáleného objektu. Další možnost přestavují plavidla pirátů, kteří se jen skrývali pod rouškou pověsti o lodi duchů.

Přestože dnes na Bludného Holanďana pohlížíme spíše jako na smyšlený příběh, ještě na počátku 19. století byla existence této lodi přijímána jako fakt. Námořníci se setkání s ní velmi obávali, jelikož měla přinášet smůlu. Někdy bylo spatření takové lodi vykládáno dokonce jako předzvěst smrtelné nehody plavidla. I v dnešní době se však najdou lidé, kteří věří, že je loď duchů skutečná.



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *