hřbitov
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Milujete tajuplná místa, která na vás dýchnou jedinečnou atmosféru temné minulosti? Nejlépe taková, kde přímo fyzicky cítíte působení negativní energie a tajemných sil? Jedno z nich se nachází přímo v Praze.


Prostředí hřbitova už samo o sobě vyvolává v lidech negativní emoce jako strach, úzkost a smutek. V případě bohnického hřbitova se ovšem nejedná o obyčejné místo posledního odpočinku, přezdívá se mu hřbitov bláznů a je možné, že se po dlouhých letech znovu otevře veřejnosti.

Místu posledního odpočinku choromyslných se nevyhnuly ani satanistické rituály

V ústavu pro choromyslné se údajně rodilo dost dětí, které ale záhy umíraly. V roce 1909 byl vedle objektu zřízen hřbitov nejen pro ně, ale i pro dospělé chovance. Během prvního roku tak proběhlo 80 tichých pohřbů bez obřadu. Lidé zde zavření byli často vyřazeni ze společnosti a nezajímaly se o ně ani jejich nejbližší rodiny. Umírali tedy osamoceni v blázinci, kde jim rakev zhotovili jejich spolubydlící a následně byli uloženi do hrobu bez náhrobku. Hřbitov byl celkem malý a muselo se šetřit místem, takže mrtví bývali pohřbeni i ve třech vrstvách. Vedle chovanců ústavu zde odpočívají i sestry a další ústavní personál.

Mohyla padlých a obětí 1. světové války
Mohyla padlých a obětí 1. světové války. Foto: Mickapr, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

V době první světové války se v Bohnicích pohřbívali váleční zajatci, leží zde také italští pacienti z evakuovaného blázince, kteří se nakazili tyfem a zemřeli v pražském ústavu. Hřbitov ale rovněž ukrývá těla vrahů, násilníků, sebevrahů a žhářů.


Během 42 let provozu, který byl oficiálně ukončen v roce 1951, zde bylo pochováno 4 200 zemřelých. Opuštěný hřbitov, který několikrát změnil své vlastníky, byl přístupný veřejnosti a postupně se stal vyhledávaným místem vyvolávačů duchů, kteří prý mezi hroby dobře navazovali kontakty se zemřelými. Ve hřbitovních prostorách nebyly neobvyklé ani satanistické rituály vyznavačů ďábla. Tajemné místo s polorozpadlou kaplí, márnicí a podzemní chodbou opředly legendy a přitahovalo čím dál větší pozornost veřejnosti. Vybral si ho do svého filmu Amadeus i Miloš Forman a nechal zde natočit scénu ukládání W. A. Mozarta do společného hrobu. Na citlivé lidi atmosféra hřbitova, obzvlášť míst, kde leží ostatky dětí a vrahů, působí tak silně, až cítí fyzické projevy tísně a tlaku. Hřbitov ovšem neušel ani zájmu vandalů, kteří se vyřádili na zbylých náhrobcích, kapli a márnici.

Naděje na lepší budoucnost

Bohnický hřbitov je už několik let veřejnosti uzavřen, ale pan Jiří Vítek, místostarosta Prahy 8, který drží nad hřbitovem ochrannou ruku, se snaží o jeho vyčištění a plánuje rekonstrukci kapličky i mohyly italským vojákům. Usiluje o zpřístupnění hřbitova a rád by zde prováděl komentované procházky, takže se zřejmě v blízké budoucnosti znovu naskytne možnost vyzkoušet působení negativních energií na vlastní kůži při návštěvě tohoto děsivého místa.



Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *