bring back our girls
Foto: Tim Green, CC BY SA-2.0, Flickr

V dubnu 2014 unesli členové islamistické teroristické skupiny Boko Haram 276 školaček z internátu jedné nigerijské střední školy ve městě Chiboku. Několika mladým ženám křesťanského vyznání se podařilo uprchnout během několika hodin, dalších více jak sto propustili radikálové postupně po dvou až třech letech od únosu. 112 studentek je však stále nezvěstných. Jaký je jejich osud?


Případ unesených dívek rezonoval v médiích po celém světě několik let. Výzva k propuštění školaček se šířila po sociálních sítích prostřednictvím hashtagu #BringBackOurGirls. Pro jejich osvobození se vyslovovaly i známé osobnosti včetně Michelle Obamové nebo papeže Františka. Možná právě tato kampaň vedla k propuštění některých zadržovaných dívek. Kde jsou ale zbylé unesené? To nikdo bohužel neví. O jejich osudu se vedou spekulace vycházející ze zkušeností s praktikami Boko Haram.

V roce 2016, tedy rok před propuštěním největší části unesených, spekulovali novináři, že Boko Haram zadržuje studentky jako pojistku pro vyjednávání s nigerijskými úřady, aby se mohli dostat na svobodu zadržovaní teroristé. Tato teorie se skutečně potvrdila, když nigerijská vláda vyměnila osoby zadržované pro podezření z příslušnosti k Boko Haram. Teroristé tak propustili 82 dívek.

Další strohé poznatky už tak přímočaré nejsou. Podle některých starších informací teroristé rozprodávají dívky za 2000 nigerijských nair, což je zhruba 240 korun, aby se staly manželkami bojovníků a rodily další radikály. To potvrzuje i Naomi Adamuová, která byla v roce 2014 jednou z unesených a o životě uprostřed afrických pralesů si vedla tajný deník. Mnohé dívky byly nuceny konvertovat a provdat se, některé byly zřejmě zabity či využity jako sebevražedné útočnice.


Boko Haram patří k nejnebezpečnějším africkým radikálním skupinám. Její název lze přeložit jako „Západní učení je rouhání“ nebo „Moderní výchova je hříchem“. Případ zmizelých školaček není jediným únosem, který mají islamisté v Nigérii na svědomí. Podle UNICEF je organizace zodpovědná i za další zmizelé, včetně dětí, které využívá jako sebevražedné atentátníky. Skupinu označila Rada bezpečnosti OSN v květnu 2014 za teroristickou, to samé provedly Spojené státy už v listopadu 2013.

Teroristé operují v severní části Nigérie, které je převážně muslimská, kdežto jihu dominuje křesťanství. Boko Haram kontroluje příhraniční oblasti s Kamerunem a Čadem, kudy vedou její logistické trasy napojené na radikální skupiny na východě. Cílem skupiny je vytvořit z Nigérie muslimský stát založený na právu šaría. Tento striktní systém islámského náboženství již platí na severu země. Křesťanští obyvatelé zároveň kritizují nigerijskou vládu, že v boji s Boko Haram pokulhává a nevynakládá dostatečné úsilí.

Vrátí se někdy unesené dívky zpět ke svým rodinám nebo jejich osud zůstane navždy zahalen mlhou? Těžko soudit, ale každým dalším dnem je šance na dobrý konec menší.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *