dálniční známky
Zdroj: rsd.cz

Příští rok, tedy alespoň co se poplatků týče, zůstane na českých dálnicích vše při starém. Za roční kupon pro osobní vůz zaplatíte 1500 Kč, měsíční vyjde na 440 Kč a 310 Kč zaplatíte za desetidenní známku. Kupony opět změní barvu a příští rok bude roční kupon modrý, měsíční světle zelený a nejkratší známka desetidenní bude červená.


Žádné velké změny nejsou v plánu ani na rok 2020. Následující rok už ale dojde ke změně a dálniční poplatek se bude hradit elektronicky stejně jako na Slovensku nebo v Rakousku.

Platnost dálničních známek v roce 2019

Novou celoroční známku na příští rok budete moci koupit od prosince na poštách, v autoklubech, na čerpacích stanicích a dalších místech označených symbolem dálničního kuponu. Roční dálniční známku bude možné opět používat 14 měsíců, a to od začátku prosince 2018 do konce ledna 2020. Kratší kupony, měsíční a desetidenní, vždy platí po uvedenou dobu od vyznačení platnosti.

Po celý leden 2019 je stále možné používat kupon na rok 2018. Stejně tak je tomu s kratšími kupony, které mají vyznačenou platnost přesahující do ledna 2019.

Za jízdu bez dálniční známky hrozí vysoké pokuty

Pozor na jízdu na dálnici bez kuponu. Existují sice úseky osvobozené od poplatku, ale většinou jde o dálniční obchvaty velkých měst. Na většině dálnic je potřeba mít viditelně nalepený dálniční kupon na předním skle a v autě je nutné ponechat kontrolní útržek od známky. I v roce 2019 bude Policie ČR a Celní správa kontrolovat přítomnost a pravost dálničních známek. V případě prohřešku hrozí pokuta až 5000 Kč v blokovém řízení a až 100 000 Kč ve správním řízení. V případě vylepeného padělku se vystavujete riziku možného trestního stíhání za spolupodílnictví na šíření falešných kupónů. Známka je také neplatná bez vyplněné SPZ nebo vyznačené doby platnosti.

Nákup ročního kuponu doporučujeme neodkládat až na konec ledna, kdy je známek nedostatek. Část řidičů se díky tomu zbytečně vystavuje riziku uvedených pokut.

Vývoj ceny roční dálniční známky v Česku

Výše dálničního poplatku se nezměnila již sedm let. V historii k takto dlouhému období bez zvýšení ceny zatím nedošlo. V roce 1995 činila cena roční dálniční známky 400 Kč, ale již v roce 1998 se zdvojnásobila. K dalšímu navýšení došlo v roce 2004, kdy motoristé museli připlatit stokorunu, protože se cena zvedla na 900 Kč. Další stokorunové navýšení na 1000 Kč nastalo v roce 2008, ale vydrželo pouhé dva roky a od roku 2010 se platilo za používání dálnic 1200 Kč. Současný poplatek ve výši 1500 Kč platí od roku 2012.

Ve srovnání se zbytkem Evropy spadají české dálniční poplatky mezi ty nejlevnější (nepočítáme-li země bez poplatku). Naopak nejdražší jsou dálnice v Itálii, ve Francii a třeba také ve Španělsku. V těchto zemích se dokonce i mnoho místních motoristů dálnicím raději vyhýbá.

Vývoj ceny ročního poplatku v grafu:

graf

Další čtení