balaton
Balaton. Foto: Pixabay

Maďarský Balaton začíná být mezi Čechy znovu oblíbený a není divu. „Maďarské moře“, jak se tomuto jezeru po právu říká, leží blízko a je cenově dostupné. Kde to u Balatonu stojí za to, co v jeho blízkosti neminout a jak se k jezeru bez problémů dostat, vám přiblíží následující řádky.


Několik slov o Balatonu

Léto začíná na Balatonu již první květnovou neděli. V obci Keszthely probíhá slavnost korunování jezera na moře a sezóna může začít. Klidné vody se v teplých měsících rychle vyhřívají, a tak se během léta teplota vody pohybuje okolo krásných 25 stupňů, někdy dokonce i více. Vzhledem k tomu, že je voda v jezeře sladká a bez vln, dovolenou u Balatonu ocení zejména rodiny s dětmi a senioři. Mladé lidi táhne k jezeru bujarý noční život. Sportovci si přijdou na své jak na hladině jezera, tak v jeho okolí, protože celý Balaton obkružuje cyklostezka dlouhá přes 200 km.

Koupání u maďarského moře

Každý má jiné preference, někdo vyžaduje klid, jiný zase turistické atrakce. Na březích jezera je k nalezení obojí. Všichni ale vyhledávají to nejlepší koupání.

Související:  Neziderské jezero - rakouské moře jako alternativa k Balatonu

Na jih s dětmi

Bezpečnost dětí nade vše a aby se mohly děti v klidu bavit, je ideální vyrazit k jižní části Balatonu. Voda je zde mělká desítky metrů od břehu. Plavci sice musí ujít velký kus od pláže pěšky, ale na druhou stranu je voda nádherně prohřátá a o letních prázdninách dosahuje i 28 stupňů. Okolo celého jižního cípu jezera se táhnou pláže s hotely, penziony a kempy, takže si každý přijde na své. Nechybí plážové atrakce pro děti, restaurace, bary a diskotéky. Lákavé jsou také výlety na lodích a vzhledem k podlouhlému tvaru jezera jej můžete i přeplout.


Sever pro plavce i dobrodruhy

Severní část Balatonu patří plavcům. Zde je přístup do vody strmější a jezero hlubší. Pláže sice nejsou tak malebné jako na jihu, ale na druhou stranu je pobřeží členitější, což může být zábava zejména při hledání nových míst ke koupání. V okolí se nachází mnoho vesniček s restauracemi a vinnými sklípky. Jejich historická centra také stojí za vidění. Centry bujarého života jsou pak města Siofók, Balatonvilágos a Balatonszéplak.

Galerie:

Kam vyrazit v okolí Balatonu

V okolí jezera můžete vyrazit do přírody, za památkami i za zábavou. Jezero je sice dlouhé, ale jak už jsme psali výše, není problém se nechat převézt na druhý břeh, a to klidně i autem na trajektu. Pokud vás láká příroda a hezké scenérie, vyrazte na poloostrov Tihany. Od benediktinského kláštera ve stejnojmenné vesnici je na Balaton krásný pohled.

V okolí jezera je také velké množství termálních lázní, z nichž jsou nejznámější Kehida. Lázeňský komplex nabízí zábavu v bazénu s umělými vlnami nebo superdlouhý tobogán. Kehidu vyhledávají lidé s problémy s pohybovým aparátem, či nervovou soustavou.

Noční život a skvělou maďarskou kuchyni nabízí snad každé větší i menší město kolem Balatonu, vyhlášený je však Siófok. Toto město je plné diskoték a pokud vyšplháte na vodárenskou věž do výšky 42 metrů, naskytne se vám krásný výhled na celý jižní cíp jezera.

Jihozápadně od samotného Balatonu se nachází malé jezero Kis-Balaton, známé jako Malý Balaton. Jeho vody jsou přírodní rezervací, a tak se na bažinatých vodách zarostlých rákosem můžete kochat vzácnými druhy opeřenců.

Související:  Socialistický hit je znovu v kurzu. Rujána je mezi turisty stále oblíbenější

K Balatonu autem

Jestliže zvolíte k Balatonu dopravu vlastním vozem, čeká vás cesta přes Slovensko nebo Rakousko. Zdržení můžete čekat u metropolí obou států. Většinou je problematický průjezd kolem Vídně v době špičky, tzn. ve všední dny ráno a odpoledne. Podobné potíže ale můžete očekávat i u Bratislavy, a tak cestu naplánujte tak, abyste v kritické časy neprojížděli kolem jednoho z těchto měst.

Na Slovensku i v Rakousku je nutné zakoupit dálniční známku. Naštěstí ani v jednom z těchto států není cena dálničních poplatků nijak dramatická. Desetidenní elektronická známka vás na Slovensku vyjde na 10 euro. Pokud vás zajímají i další tarify na Slovenku, přečtěte si náš starší článek o tamních poplatcích v roce 2019. V Rakousku zaplatíte za deset dní 9,2 euro, další tarify naleznete v článku Dálniční poplatky v Rakousku pro rok 2019. V obou zemích se ale dálnicím můžete vyhnout a jet po silnicích 1. třídy.

To samé můžete udělat v Maďarsku a v klidu k Balatonu dojedete bez poplatku po silnicích č. 1 a 82. Navíc je to i kratší. Pojede tak přes město Györ, které rovněž stojí za vidění. Z Rakouska je také dobrá cesta po silnici 84 k jižnímu Balatonu. Pokud se přesto rozhodnete pro dálnici, za 10 dní zaplatíte 3500 forintů, což je asi 280 Kč. Známka na měsíc pak vyjde na 4780 forintů (385 Kč).



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts