Nordkapp
Nordkapp. Foto: Pixabay

Na sever nemíří turisté jen pozorovat krásy polární záře, ale také za méně známým jevem, kterým je půlnoční slunce. Nejlepší podmínky k jeho sledování panují samozřejmě na severním pólu, kde se sluneční kotouč neschová půl roku. V Evropě jsou ideálními místy pro pozorování půlnočního slunce na Špickberkách, v severní Skandinávii a Laponsku. Čím více zamíříte na sever, tím delší polární den vás čeká.


Slunce nad obzorem je na Špicberkách více jak 100 dní v kuse

Nejdelší polární den a s ním spojené půlnoční slunce mají na norských Špicberkách. Zde slunce vychází na konci března a zapadá až na konci srpna, takže si na tomto souostroví budete připadat jako za běžného středoevropského dne i o letní půlnoci. Naopak v zimě se ani v poledne neobejdete bez osvětlení. Místní obyvatelé jsou na tento rytmus navyklí, lidé z jiných koutů planety si však obtížně zvykají na chybějící střídání světla a tmy, což může vést až k psychickým poruchám nebo nespavosti.

longyearbyen
Longyearbyen na Špicberkách. Foto: Pixabay

Turisté míří za půlnočním sluncem hlavně do Norska

Půlnoční slunce je zajímavou přírodní atrakcí. Nejvíce cestovatelů míří za tímto jevem na jedno z nejsevernějších míst Evropy, kterým je mys Nordkapp. Zde Slunce nezapadá od 14. května do 29. července. Na takto odlehlém místě by davy turistů čekal jen málokdo, ale opak je pravdou.

Za půlnočním sluncem sem cestuje nejvíce lidí na konci června a v první polovině července. Pokud tedy chcete tento přírodní úkaz vidět, vyrazte ideálně ve druhé polovině července. Slunce je i o půlnoci stále nad obzorem, ale turistů se na Nordkapp hrne daleko méně.


Související:  Kdy a kde pozorovat polární záři. Výjimečně je to možné i z Česka

Protože je tento norský mys vyhledávanou lokalitou, bude vás to něco stát. Za vstup do oblasti mysu zaplatíte v přepočtu asi pětistovku na osobu. V místním infocentru se nachází restaurace a pozorovatelna vytesaná přímo ve skále, ze které můžete půlnoční slunce sledovat jako v kině. Je v ní teplo, nefouká a klidně se tak dá například popíjet víno. Není ale nad přírodní vyhlídku, která je v případě pěkného počasí úchvatná. Pod útesy je úžasný výhled na Severní ledový oceán a v dáli se nachází už jen severní pól.

I když v Evropě panuje léto, je dobré si na cestu nad polární kruh přibalit zimní oblečení. Velký mráz nečekejte, ale teploty kolem nuly vás zde klidně mohou potkat. Stejně tak se můžete setkat s Nordkappem pod závojem mlhy a půlnoční slunce uvidíte pouze v jeho oparu.

mapa
Porovnání poloh Nordkappu a Nordkinnu. Zdroj: Wikimedia

Populární Nordkapp není nejsevernějším bodem evropské pevniny

Sice se traduje, že je Nordkapp nejsevernějším místem pevninské Evropy, není to však pravda, leží totiž na ostrově. Prim tak drží nedaleký mys Nordkinn (norsky Kinnarodden), který se sice nachází jižněji, ale je součástí evropské pevniny. Mys je však pro běžného turistu obtížně přístupný, protože k němu nevede žádná příjezdová cesta. Dá se sem organizovaně doplout výletní lodí, ale zkušení cestovatelé volí cestu pěšky z vesnice Menhahm. Túra dlouhá 23 km zabere jeden den, takže je nutné stanovat. Odtud se vám naskytne klidná a nádherná podívaná, která ukazuje opravdovou severskou exotiku okořeněnou právě půlnočním sluncem.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts