na letišti
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Ať už letíte na dovolenou nebo na služební cestu, správné zabalení zavazadel je celkem alchymie. Musíte dodržet maximální povolenou hmotnost zavazadel a ještě náklad správně roztřídit podle přepravních pokynů. Co si tedy s sebou musíte nebo můžete vzít na palubu a co tam rozhodně nepatří? V článku vycházíme z bezpečnostních pravidel a doporučeních Letiště Praha.


Tekutiny, léky, jídlo – na palubu ano, ale musíte dodržovat pravidla

Omezení přepravovaných tekutin, aerosolů a gelů se týká všech letů, které byť jen transferují Evropskou unií. Cestujícím je dovoleno vzít na palubu v příručním zavazadle kapaliny a gely pro běžné užití v baleních o maximálním objemu 100 ml. Vše musí být navíc umístěno v průhledném opakovaně uzavíratelném plastovém sáčku o objemu 1 litr. Tento sáček bez potíží seženete na letišti. Omezení se pak nevztahuje na předměty zakoupené za bezpečnostní kontrolou.

Bez omezení můžete na palubu vnášet dětskou a kojeneckou stravu, či dietní jídlo. Vždy ale jen v množství úměrném délce letu. Dovoleny jsou také léky, ale například pro inzulin a podobně je lepší mít  lékařské potvrzení. Zároveň je doporučeno medikamenty přepravovat v originálním obalu.

Svačinu si do letadla můžete vzít, stejně tak lze mít jídlo v odbaveném zavazadle. Pozor však na marmelády nebo jiné potraviny ve formě gelu, na ty se vztahují výše uvedená omezení a větší balení patří do odbaveného zavazadla. Větší nádoby s nápoji můžete mít také v odbaveném zavazadle. Dejte si také pozor na množství přepravovaného alkoholu na osobu, na území EU můžete do letadla s maximálně 10 litry tvrdých lihovin, 20 litry aperitivu, 90 litry vína, či 110 litry piva. Zároveň ale nesmíte přesáhnout povolenou váhu zavazadla.


Elektronika patří na palubu

Notebooky, tablety, mobilní telefony, fotoaparáty, mp3 přehrávače a další drobnou elektroniku si berte na palubu v příručním zavazadle. Mobilní telefony nezapomeňte vypnout nebo nastavit režim „letadlo“. Notebook a jiná zařízení můžete bez problémů používat, samozřejmě ale nesmíte hlukem omezovat ostatní cestující.

paluba
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Tento druh elektroniky můžete zapomenout v odbaveném kufru, ale obecně to není z důvodu možnosti poškození zařízení doporučováno. Letecká společnost pak nenese za zničenou elektroniku žádnou odpovědnost. Navíc v zařízeních ponechaných v podpalubí nesmí být umístěny baterie. Ty patří výhradně na palubu, stejně jako powerbanka.

Co se týče nářadí, to naopak patří do odbaveného zavazadla, ale v případě aku nářadí opět bez napájecích baterií, které si musíte vzít na palubu. Veškeré sportovní náčiní patří do podpalubí.

Kočárek, berle a jiné nezbytné pomůcky

Berle a jiné pohybové pomůcky je dovoleno přepravovat. Osoby s omezenou pohybovou schopností samozřejmě mohou být na palubě vybaveny těmito předměty. Dětský kočárek je možný přepravovat v zavazadlovém prostoru, stejně tak s sebou můžete vzít autosedačku, pokud plánujete v cílové destinaci cestovat vozem.

Co do letadla nepatří vůbec

Úplný zákaz pak platí pro jakékoliv spreje a nože či nůžky s čepelí delší než 6 cm. Do letadla také nepatří pyrotechnika, kyseliny, toxické a jiné nebezpečné látky a nebezpečné předměty.

Rada na závěr

Doklady, peníze, platební karty a karty o pojištění mějte vždy u sebe. Na cestu si berte jen vždy to, co nezbytně potřebujete a plánujete-li v cílové destinaci nakupovat, myslete na to již před cestou. Přizpůsobte tomu objem i váhu zavazadla. Před cestou si vždy zjistěte, jakou váhu dovoluje letecká společnost přepravovat a zaměřte se i na bezpečnostní pravidla letiště.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts