figurína
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Přesná příčina vyvolávající Cotardův syndrom zůstává neznámou, nicméně se jeví jako pravděpodobné, že jej způsobují některé nemoci jako je roztroušená skleróza nebo Parkinsonovu choroba.


Chybí mi část těla nebo neexistuji?

Cotardův syndrom je také známý pod pojmem syndrom chodící mrtvoly. Nemocný nabývá dojmu, že mu chybějí části těla, umírá či neexistuje. Naštěstí se  jedná se o velmi vzácný syndrom.

Pacienti mohou pociťovat symptomy jako například popírání existence vlastní mysli a intelektu, popírání těhotenství či pohybu, dobrovolné hladovění, nevyhledávání společnosti nebo nihilismus, při kterém si nemocný myslí, že nic nemá hodnotu ani význam.

Jak diagnostikovat nebo léčit?

Cotardův syndrom není přímo brán jako nemoc, proto nemá standardizovaná kritéria diagnostiky. Lékař spíše postupně vylučuje možnosti jiných onemocnění a časem může potvrdit tuto diagnózu. Léčba spočívá v psychologické metodě kognitivní behaviorální terapie (terapeutický přístup, jež pacientovi umožňuje lépe porozumět sám sobě, ostatním lidem a světu jako celku). Samozřejmostí je využití léků jako jsou antipsychotika, léky proti úzkostem či antidepresiva.


nemoc
Cotardův syndrom je závažné duševní onemocnění. Foto: Pixabay

Pokud vše selže, je možné použít elektrokonvulzivní terapii. Tato léčba zní trochu děsivě, jako z hororových sanatorií, nicméně v dnešních podmínkách je prováděna v celkové anestezii a odborně. Mozek se elektricky stimuluje elektrodami přiloženými na spáncích pacienta, na velmi krátkou dobu. Upraví se tak chemie v mozku a některé symptomy mohou odeznít. Nejčastěji se používá v sériích 6 – 12 elektrokonvulzí za měsíc. Většinou výkon netrvá déle než 10 minut. Nežádoucí účinky se vyskytují jen mírné a vzácně. Může jít například o bolesti hlavy, poruchy krátkodobé paměti či orientace. Velmi vzácně se mohou vyskytnout komplikace ohledně srdeční činnosti, dýchání či neurologické komplikace, ovšem ve srovnání s nežádoucími účinky při léčbě vyššími dávkami léků jsou zanedbatelné.

Ačkoliv jsou některé symptomy Cotardova syndromu vážné, většinou jej lze léčit a pacientovi tak co nejvíce ulevit.



Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *