Thanksgiving Day Parade
Foto: Aaron of NEPA, Flickr

Den díkůvzdání se ve Spojených státech slaví každý čtvrtý listopadový čtvrtek a jeho hlavním smyslem má být, jak už z názvu plyne, poděkování Bohu. Jeho vznik je spojen s dávnou kolonizací Severní Ameriky a první úspěšně sklizenou úrodou, s jejímž vypěstováním ale bílým kolonizátorům notně vypomohli američtí domorodci. My se však nebudeme zaobírat jeho vznikem, historií ani samotným tradičním průběhem. Se svátkem Díkůvzdání se v USA zejména v posledních desetiletích vytvořilo několik zvyků a specifik, jež s děkováním Bohu moc společného nemají. Přestože se nám může zdát, že jde někdy až o absurdnosti, pomalu se vkrádají i do Evropy.


Dopravní kolaps napříč státy

První specifikum tohoto dne je celkem pochopitelné. Vzhledem k tomu, že je Den díkůvzdání federálním svátkem, celá země má volný den a zpravidla i následující pátek a víkend, nastává hromadné stěhování národů po americku. Pro mnohé Američany je oslava tohoto svátku jednou z mála příležitostí, kdy se mohou sejít se svojí rodinou žijící třeba na opačném konci USA.

dopravní zácpa
Kolem Dne díkůvzdání je všude v USA hustý provoz. Foto: Pixabay

Letenky jsou beznadějně vyprodané mnoho týdnů nebo i měsíců dopředu. Lety na dny okolo svátku stojí dvojnásobek a na letištích panuje doslova chaos. To samé platí pro autobusovou dopravu. Ti, kteří zvolí přepravu vlastním autem, se jen těžko vyhnou dopravním zácpám a kolapsu. Představte si, že se miliony lidí najednou seberou a rozhodnou se navštívit své příbuzné, kteří nebydlí zrovna za rohem. Stejná situace se pak opakuje na konci víkendu. Období kolem Dne díkůvzdání nemá v USA obdobu. Lidé tolik necestují ani na Vánoce. Odhady hovoří o tom, že na Den díkůvzdání odjede okolo 50 miliónů lidí za svými příbuznými na vzdálenost větší než 100 kilometrů. Takové cestování, to se musí pořádně zajíst, a tak sváteční hostina není jen krocan, ale také grilování, pořádná nálož sladkostí, dezertů a dalších kalorických bomb. Spát se jde ale včas, druhý den se totiž brzy vstává!

Televize

I v online době zůstává pro většinu lidí televize zábavou číslo jedna. V Česku na Vánoce milujeme pohádky. V USA na Den díkůvzdání milují své staré klasické filmy, baseball nebo americký fotbal. Zábavu přinášejí i přímé přenosy průvodů s obrovským krocanem, tzv. Thanksgiving Day Parade. K podívané nesmí chybět chipsy, kola nebo pivo.


Black Friday

Ano, Black Friday, neboli Černý pátek, známe už i u nás. V USA následuje po Dni díkůvzdání, kdy má většina běžných Američanů dovolenou, děti nejsou ve škole, a tak hurá do obchodů. Black Friday je pro mnoho lidí ještě větší událostí než Den díkůvzdání. Obchody nabízejí neuvěřitelné slevy a lidé chtějí „ušetřit“ to, co utratili za předražené letenky nebo jízdenky. Zkrátka jde o nákupní svátek číslo jedna. Většina obchodů otevírá v šest ráno, některé dokonce ještě dříve. V tu dobu jsou už před nákupními centry obrovské fronty a nákupní horečka začíná!

fronta
Fronta na Černý pátek před prodejnou Apple v New Yorku. Foto: JoeIn Queens [CC BY 2.0]

Instalatérská pohotovost

Na Dni díkůvzdání a Černém pátku nevydělají jen chovatelé drůbeže, dopravní společnosti a obchodníci, ale překvapivě také instalatéři. Černý pátek pro ně znamená až trojnásobek výjezdů k ucpanému odpadovému potrubí. Američané obvykle likvidují odpad při vaření dřezem, který je vybaven drtičem. Množství odpadu, které musí drtič během přípravy na čtvrteční hostinu zvládnout, je ale často tak velké, že zkrátka k ucpání odpadu dojde velmi snadno. Pak nezbývá nic jiného, než jej vyčistit a nebo volat instalatéra.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts