neptun
Foto: NASA/JPL-Caltech

Dva nejbližší měsíce poslední planety naší Sluneční soustavy jsou skutečnými mistry akrobacie. Alespoň tak to vypadá podle animace, kterou zveřejnili vědci z NASA. Oběžné dráhy malých měsíců Naiad a Thalassa jsou si tak blízké, že jejich trasu experti nazvali „uhýbací tanec“.


V této věčné choreografii Naiad oběhne kolem ledového obra každých sedm hodin, zatímco Thallase trvá oběh Neptunu sedm a půl hodiny. Kdybyste se ocitli právě na Thallase a pozorovali Naiad, viděli byste na obloze měsíc, jehož klikatá dráha se divoce mění. Vědci tento jev nazvali rezonance.

Neptun má zatím potvrzených 14 měsíců. Neso, nejvzdálenější z nich, obíhá po divoce eliptické smyčce, která jej odnáší téměř 74 miliónů kilometrů od planety a celý oběh trvá 27 let. Naiad a Thalassa jsou malé oválné měsíce, jejichž délka je něco kolem sta kilometrů.

Související:  Sonda Juno vyfotila fascinující jev v atmosféře planety Jupiter

Jak se tato dvě tělesa dostala k sobě na vzdálenost pouhých dvou tisíc kilometrů? Vědci mají vysvětlení. „Máme podezření, že Naiad byl kdysi vychýlen ze své původní dráhy interakcí s jedním z dalších Neptunových vnitřních měsíců,“ říká Marina Brozović, odbornice na dynamiku Sluneční soustavy z laboratoře NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně v Kalifornii. „Poté, co se orbitální náklon měsíce stabilizoval, setrval Naiad na dráze s touto neobvyklou rezonancí s Thalassou.“


Podle všeho jsou oba měsíce v dané konfiguraci velmi dlouho, protože jsou jejich dráhy stabilní. Na první pohled divoký tanec je ve skutečnosti dokonale koordinovanou souhrou obou těles.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts