Musk a bitcoin
Foto: Pixabay

Obrat Elona Muska v souvislosti s bitcoinem je celkem logickým vyústěním situace kolem automobilky Tesla, kterou právě tento miliardář spoluzakládal. Vize Tesly je jasná, cesta k lepší budoucnosti za pomoci průlomových technologií. Jedná se o koncepci, která měla vždy smysl a přitahovala pozornost. Až do 12. května byl součástí této strategie i bitcoin.


Tesla dokonce začátkem letošního roku na bitcoin vsadila. Nákupem této kryptoměny za 1,5 miliardy amerických dolarů zvýšila hodnotu jedné virtuální mince na více než jeden milion korun. Agentura Bloomerg odhaduje, že Muskova společnost na transakci v prvním čtvrtletí letošního roku vydělala asi miliardu dolarů.

Již v té době byl Musk za investice do kryptoměny kritizován. Bitcoin je totiž neskutečným žroutem elektrické energie, aktuálně je to asi 77 TWh za rok. Tolik elektřiny se vyrobí ročně v celém Česku. A to zrovna není v souladu se zelenou koncepcí Tesly, která se profiluje jako nejekologičtější automobilka na světě a svoji prodejní síť rozšiřuje po celém světě.

Související:  Tesla Roadster putující vesmírem se přiblížila k Marsu

Musk tedy rychle obrátil a tweetem z 12. května oznámil, že Tesla s bitcoiny končí. Nebude je přijímat od zákazníků ani je nakupovat, a to z důvodu energetické náročnosti a s ní spojenou těžbou fosilních paliv. Nicméně Musk stále věří, že kryptoměny jsou samy o sobě dobrým nápadem se slibnou budoucností, k jejich rozvoji ale nesmí docházet na úkor životního prostředí.


Letošní roční spotřeba elektřiny spojená s těžbou bitcoinů se odhaduje na 148 TWh. To už je úroveň spotřeby celého Polska. Bitcoiny se těží pomocí náročných výpočtů, které vyžadují velké množství elektřiny a část této energie pochází z neekologických uhelných elektráren. I na tuto skutečnost Musk upozorňuje. Nicméně pouhé držení bitcoinů neekologické není a je otázkou, jak s nimi miliardář v budoucnu naloží. Jeho firmy vlastní i několik dalších kryptoměn, například SpaceX údajně přijímá platby v dogecoinech. Tato méně známá virtuální měna nepoužívá k těžbě tak složitých výpočtů a za jednu transakci spotřebuje téměř šesttisíckrát méně elektrické energie.

Souvislost Muskových zmínek o kryptoměnách a následném šílenství je ale sama o sobě neekologická. Po 12. květnu klesla hodnota bitcoinu o 15 %, nyní ale ceny opět rostou. Vzhledem k vysoké spotřebě (asi 700 ​​kWh) za transakci může mít jeden jediný tweet vlivného člověka negativní dopad na životní prostředí, i přestože je jeho smysl zcela opačný.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *