Elon Musk
Elon Musk. Zdroj obrázku: Pixabay

Před nějakou dobou přišel Elon Musk se zajímavou myšlenkou „Nuking Mars“. Jde v podstatě o strategii, která by měla odpálením jaderných bomb učinit rudou planetu obyvatelnější. Jejímu uskutečnění by však předcházela nejedna komplikace. Navíc není jisté, zda by vůbec fungovala.


Exploze mají planetu oteplit, avšak vyvolávají etické otázky

Jak by vůbec odpálení jaderných bomb mohlo učinit jakoukoliv planetu obyvatelnou? Koneckonců, bomby byly vytvořeny především k opačnému účelu – k ničení. Jak by tedy Muskův plán mohl fungovat? Zjednodušený scénář zní nějak takto: exploze jaderných bomb nad póly Marsu by odpařily významnou část místních ledových vrstev. To by uvolnilo dostatek vodní páry a oxidu uhličitého, které by, jako významné skleníkové plyny, přispěly k podstatnému zahřátí planety.

Nevíme jistě, zda chce Musk tento plán opravdu uskutečnit, nebo jde čistě jen o teorii. Víme však, že proměna nepřívětivého Marsu na vlídnější svět je jedním z jeho dlouhodobých cílů. Jednoho dne by chtěl rudou planetu kolonizovat a vytvořit systém kosmických letů, které by na ni vedly. Koncept s odpálením jaderných bomb by mu mohl pomoci tento cíl uskutečnit.

Jaderná bomba
Máme skutečně Mars učinit obyvatelnou planetou? Zdroj: Pixabay

Avšak pokud by se Musk rozhodl Mars skutečně „odpálit“, bude se muset nejdříve vypořádat se značnými pochybami a skepticismem. Mnoho vědců si totiž klade otázky, zda je vůbec etické takový krok učinit. Máme právo zasahovat do vývoje jiného světa pro naše vlastní účely? Obzvlášť do vývoje takového světa, který by třeba jednou mohl hostit svůj vlastní jedinečný život?


Úspěch, neúčinnost, nebo nukleární zima?

Podle studie publikované roku 2018 v prestižním časopise Nature Astronomy by tento plán ani nemohl fungovat. Dospěla totiž k závěru, že na Marsu je příliš málo oxidu uhličitého k dosažení významného oteplení. A samotná voda by prý nestačila. Takže i kdyby se do atmosféry dostaly všechny látky a plyny, k potřebnému oteplení by pravděpodobně nedošlo.

Podle některých vědců by však neúčinnost byla stále tou lepší variantou. Tvrdí totiž, že by celý tento koncept mohl selhat a místo oteplování by nastala nukleární zima podobná tomu, co se odehrálo po dopadu asteroidu, který vyhubil dinosaury. Do atmosféry by se totiž dostalo tolik popela, prachu a dalších částic, že by doslova zablokovaly přicházející sluneční světlo.

Mars v budoucnosti
Takto by v budoucnu mohl vypadat Mars. Zdroj: Pixabay

Bylo by potřeba 10 000 jaderných bomb

Etické otázky a pochyby ohledně výsledku však nejsou tím jediným problémem. Aby byl tento plán vůbec uskutečnitelný, potřeboval by Musk nejméně 10 000 jaderných hlavic. To by byla většina celosvětových zásob. Nehledě na to, že co se týče výroby a vlastnictví jaderných zbraní, jedná se právně o poněkud ošemetnou věc. Musk by potřeboval získat povolení, které by mu to umožnilo, což se nejeví jako příliš pravděpodobné.

Nicméně i v případě, že by se mu podařilo hlavice nějakým způsobem získat, stále tu bude jeden problém – jak je dostat na Mars? 10 000 jaderných střel by vyžadovalo velké množství vesmírných lodí.

S tím už by si ale ředitel SpaceX pravděpodobně poradil. Otázkou spíš je, zda se mu podaří překonat všechny předcházející překážky – a zda se o to vůbec pokusí, nebo ponechá „Nuking Mars“ raději v mezích teorie.



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *