pohyb kontinentů
Foto: Repro Youtube/Ch. Scotese

O tom, že v dávné minulosti existoval na Zemi jeden superkontinent zvaný Pangea, máme ponětí snad všichni. Jeho formace proběhla přibližně před 300 miliony lety. V důsledku pohybu tektonických desek se začal rozdělovat na menší kontinenty a výsledkem tohoto procesu je povrch takový, jaký jej známe dnes. Jde však o dílčí výsledek. Desky se pohybují neustále a v daleké budoucnosti opět vytvoří jeden velký kontinent.


Neustálý pohyb desek

Člověk vnímá čas nanejvýš v horizontu několika tisíciletí. Vždyť jen příchod moderních lidí do Evropy proběhl relativně nedávno, a to přibližně před 50 000 lety, kdy už kontinenty měly svoji současnou podobu. Proto je pohled miliony let do minulosti i do budoucnosti zcela mimo rozsah lidského vnímání času. Přesto s těmito údaji pracují vědci a díky nim můžeme nahlížet do tajů dávné historie a odhalovat budoucnost.

Nikdo vám nepoví, jak dlouho zde bude lidstvo, ani jak se změní klima. Určité procesy lze ale odhadnout na miliony let dopředu a jedním takovým procesem je i pohyb tektonických desek. Ten je neustálý, ale zároveň je tak pomalý, že jej nevnímáme. Zpravidla jde o milimetry až centimetry za rok. K velkým změnám je tak zapotřebí opravdu mnoho času.

Související:  Analýza pravěké škeble odhalila, že byl před 70 miliony lety den o půl hodiny kratší

Pohyb kontinentů v průběhu příštích 250 miliónů let

Svět se ale přesto změní. Za 25 miliónů let se Austrálie spojí s ostrovy jihovýchodní Asie a bude se pohybovat dále na sever až se sloučí s Asií. Stejným směrem se bude posouvat i Afrika, a tak přibližně za 50 miliónů let přestane existovat Středozemní moře. Ve stejné době dojde ke spojení Aljašky s Čukotkou. Všechny současné obydlené kontinenty tak budou spojeny pevninou.


Přibližně za sto miliónů let se ale znovu rozdělí. Aljaška se od Asie odtrhne, ale část Čukotky si vezme s sebou. Zároveň dojde k roztržení Antarktidy. Obě části ledového kontinentu se budou pohybovat na sever k velké pevnině tvořené Afrikou, Evropou, Asií a Austrálií. V té době se rovněž oddělí Severní a Jižní Amerika.

Asi za 200 miliónů let se obě Ameriky začnou pohybovat na východ směrem ke zbytku pevniny, až se kompletně spojí. Vznikne tak druhá Pangea. Naše česká kotlina se ocitne někde na úrovni dnešního severního Norska.

Podívejte se na video, kde je zaznamenán pohyb kontinentů v průběhu 490 miliónů let.

Video: Christopher Scotese / Youtube


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *