oáza
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Do Tuniska míří turisté především za mořem. Aby také ne, když většinu země pokrývá poušť. Pokud se však v takové poušti z ničeho nic objeví čarokrásné jezero s průzračnou vodou, není divu, že se místo začne těšit nebývalému zájmu. Vše začalo v roce 2014, když se mezi dunami uprostřed parného léta objevila rozlehlá vodní plocha, které se později začalo říkat Lac de Gafsa.


Jezero mělo vzniknout za jednu noc

Krásné tyrkysové jezero objevili pastevci asi 25 kilometrů východně od města Gafsa a dle jejich slov vzniklo přes noc. Zpráva o vodní ploše se rychle rozkřikla po okolí, protože osvěžující průzračná voda byla doslova darem pro rozpálenou krajinu. Oáza se rychle stala centrem místního turistického ruchu. Návštěvníci si užívali vodní radovánky a nádheru tohoto neobvyklého místa. Jenže krása může klamat.

Přestože na jezeře dosud neproběhly žádné oficiální výzkumy, existují přinejmenším dvě teorie jeho vzniku. Mírná zemětřesení nejsou v Tunisku ničím výjimečným, a tak mohlo dojít k puklině ve skále, kterou se na povrch dostala podzemní voda a zatopila tak celkem rozlehlou oblast. Mnohem méně pravděpodobnější je pak verze, že jezero vzniklo při mohutných srážkách. Ty jsou však v této oblasti výjimečné a vzhledem k tomu, že hloubka nádrže může být až 20 metrů, trvalo by mnoho let, než by se vytvořila.

Idylka rychle skončila

Lac de Gafsa, jak se jezeru začalo říkat, ale brzy začalo odhalovat svoji temnou stránku. Během několika týdnů se barva vody změnila z tyrkysově modré na špinavě zelenou a povrch začaly pokrývat řasy. Zdá se, že nádrž nemá žádný skrytý odtok, který by zajišťoval výměnu vody.


Místní úřady návštěvníky varovaly před možným nebezpečím, ale marně. Jezero bylo v horkých dnech tak vítaným zpestřením, že horší kvalita vody jen málokoho odrazovala. Situaci změnily až testy na radioaktivitu. Okolí města Gafsa je bohaté na fosfáty a od konce 19. století se v oblasti těžily miliony tun této suroviny ročně. Rozkvět řas mohou mimo jiné způsobovat i vysoké hladiny fosforu, který jinak zabíjí jakýkoliv jiný vodní život. Kvetoucí řasy zase vypouštějí lidskému organismu škodlivé toxiny, nemluvě o radioaktivní vodě, jenž může mít za důsledek různé druhy rakoviny i další nemoci.

Dnes už je jezero opět pusté. Jeho hladina v důsledku vysokých teplot klesla, ale voda jinak nikam nemizí. Jen barva se stále proměňuje. V současnosti je nejčastěji hnědá.

Takto vypadá jezero dnes:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *