Jonagunský podmořský výtvor
Foto: Vincent Lou, CC BY 2.0, Wikimedia

Ostrov Jonaguni patří k nejvzdálenějším končinám Japonska. Vzdušnou čarou je blíže k Tchaj-wanu než k velkým japonským ostrovům a kdyby se o něm v posledních desetiletích nezačalo mluvit v souvislosti se záhadnými útvary pod hladinou moře, sotva by jej někdo znal, vždyť jej obývá pouhých 1 700 obyvatel. Jenže takzvaný Jonagunský podmořský výtvor nedává spát některým vědcům ani záhadologům.


Zatopené město nebo erodující skála?

Vody kolem ostrova Jonaguni jsou oblíbené potápěči již dlouhá léta. V roce 1986 se ale jednomu z nich podařil objev, který by ani ve snu nečekal. Kihachiro Aratake se ten den vydal pozorovat kladivouny, namísto toho spatřil v hloubce zhruba 35 metrů zvláštní skalní útvar o velikosti asi 50 krát 60 metrů, který rozhodně nepřipomínal dílo přírody. Pseudoarcheologové jej rychle označili za monument, který vytvořili lidé v dávné minulosti, někteří jej dokonce považují za legendární kontinent Mu.

Masaaki Kimura, profesor mořské geologie a seismologie na japonské univerzitě Ryukyus, zkoumal útvar patnáct let. Za tu dobu dospěl k přesvědčení, že jej vytvořili lidé zhruba před 10 tisíci lety. Dokonce navrhl teorii, že jde o město ponořené po řádění ničivého hurikánu. Během ponorů na skalním útvaru, který je silně pokryt korálovými nánosy, vytipoval několik prvků, které nutně museli vytvořit lidé, nikoliv příroda. Má jít o opěrné zdi, ulice, odvodňovací kanály a schody a dva pozůstatky soch, pravděpodobně želv.

Související:  UFO nebo skála? Baltská anomálie stále přitahuje lovce senzací

Jakkoliv se Kimurovi závěry mohou zdát průkazné, objevily se i ty protichůdné a skeptické. Robert Schoch, profesor matematiky na Bostonské univerzitě, provedl na místě řadu ponorů a přiklání se k názoru, že je útvar dílem přírody. Podle vědce se formace utvořila erozí, přičemž rovné hrany, kanály a podobné prvky připomínající lidský výtvor, jsou výsledkem přirozeného rozpadu pískovce, který se takto může „chovat“. Schoch ale dodává, že ani jeho teorii nelze s jistotou potvrdit, avšak zároveň zmiňuje, že lidé v době před tisíci lety neměli technické prostředky, aby vybudovali takové stavby.


Další verze hovoří o možném lomu či o základech dávno zničené obrovské budovy. Samozřejmě nechybí ani báchorky o mimozemšťanech či dávno vyhynulé civilizaci.

Hledání důkazů pokračuje

Jonagunský podmořský výtvor od svého objevení přilákal i další vědce a žádný další z nich se neztotožnil s teorií profesora Kimura, zároveň ji však stoprocentně nevyvrátili. Japonsko místo dokonce ani nepovažuje za významné. Nicméně tajemno přitahuje, a tak je na ostrově celkem rušno. Sjíždějí se sem potápěči, nadšenci a vědci z celého světa a snaží se najít důkazy, které by měly přispět k odhalení původu monumentů. Ti nejodvážnější hledají stopy po mimozemském písmu. Další pátrají po předmětech, které by dokázaly, že jde o lidský výtvor. Nic takového se ale nenašlo, a tak prostor pro fantazii zůstává otevřený dokořán.

Galerie:

Zdroj: www.historicmysteries.com


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *