letadlem do chorvatska
Foto: Pixabay

Chorvatsko je mezi Čechy stálicí v letních destinacích. Není se čemu divit. Nejen, že je to od nás k Jadranu blízko, ale tato země je také relativně levná a zároveň je místní kultura blízká té naší. Na konci devadesátých let by pravděpodobně žádného našince ani nenapadlo, vydat se do Chorvatska letecky. Za poslední dvě dekády se ale mnohé změnilo, letenky jsou dostupnější a nároky Čechů na kvalitní dovolenou stále stoupají. Vyplatí se však do Chorvatska vydat letecky, nebo je lepší zvolit klasickou cestu vlastním vozem?


Tato otázka nemá jednoduchou odpověď. Co člověk, to jiný názor a rozdílné preference. Pouze tedy shrneme pro a proti jednotlivých cest. Zároveň porovnáme obě varianty z hlediska času stráveného na cestě, bezpečnosti, cílové destinace, možnosti mobility v cílové destinaci a v neposlední řadě z hlediska finančních nákladů na cestu.

Čas: těsná výhra pro letadlo

Přímé lety do Záhřebu, Splitu a Dubrovníku jsou možné pouze z pražského Letiště Václava Havla. Pokud máte namířeno k moři, let do Záhřebu asi nevyužijete. Split a Dubrovník už znějí zajímavěji. Pro dobrodruhy se ještě nabízejí i jiné cíle v Chorvatsku, ale pouze v případě letů s přestupem nebo odletů například z Vídně nebo Mnichova. Takto se můžete letecky dostat třeba do Puly nebo Rijeky.

Samotný let z Prahy do Splitu trvá hodinu a půl. To je v porovnání s dopravou vlastním autem ušetření minimálně osmi hodin cestování. K tomu nepočítáme možné dopravní komplikace. Komplikace ale mohou nastat i na letišti, kde navíc musíte být minimálně 2 hodiny před odletem a zároveň se musíte na letiště nějak dopravit. Lety také nabírají často zpoždění. Tak i tak je let do Splitu časově méně náročný. Cesta vlastním autem se může časově vyplatit pro obyvatele východní části republiky, kteří musejí do Prahy několik hodin cestovat. Podobně je tomu i u Dubrovníku, zde ale už převládají plusy pro přímý let, neboť cesta do Dubrovníku je autem ještě o několik hodin delší. Let se však do této destinace zvládne v klidu do dvou hodin a ještě si přitom v klidu odpočinete třeba s hlavou na cestovním polštářku, který doporučujeme do letadla přibalit.


dubrovnik
Dubrovnik. Foto: Pixabay

Cena: těsná výhra pro auto

Přímé lety se v sezóně pohybují okolo 5 500 Kč za osobu do obou zmiňovaných destinací. Pro čtyřčlennou rodinu se pak cena za letenky vyšplhá přes 20 000 Kč. Výjimečně můžete díky včasné rezervaci najít letenky kolem 2 500 Kč. K tomu dále připočítejte transfer na Letiště Václava Havla a případný poplatek za parkování. Dále je zapotřebí připočítat dopravu na ubytování v Chorvatsku.

Vydáte-li se vlastním vozem, měli byste se s částkou za dopravu tam i zpět vejít do 8 000 Kč při spotřebě paliva 2 Kč/km, včetně poplatků za dálnice a mýta v alpských tunelech. Samozřejmě záleží na lokaci a na místě, odkud z Česka vyrážíte.

Zkrátka, je-li pro vás prioritou cena za dopravu, zde se letadlo vyplatí buď pro jednotlivce nebo vyjde přibližně stejně pro dvojici. Rodině se určitě vyplatí cesta vlastním vozem po vlastní ose.

Mobilita: tady vévodí auto

Výhodou cestování autem je fakt, že nemusíte řešit dopravu na i z letiště, a to v Česku ani Chorvatsku. Tempo cesty si můžete určovat sami a také na Jadranu budete mobilní. Samozřejmě si můžete půjčit auto v půjčovně, ale zde opět budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Autem můžete pobrat daleko více zavazadel, což je hlavně pro rodiny s dětmi velký benefit. Pokud ale neplánujete žádné výlety, ale pouze slunění u moře, mnoho výhod vlastního automobilu odpadá a letadlo je tak jedním z možných řešení, jen si musíte dát pozor na povolenou hmotnost zavazadla.

Dálnice v Rakousku na A10
Dálnice A 10 v Rakousku. Foto: Svetobeznik.info

Bezpečnost: statistická výhra pro letadlo

Z hlediska bezpečnosti by mělo být dle statistik letadlo jasnou volbou. I když občas slyšíme o pádu letadla, stále nejvíce lidí umírá na silnicích. Na druhou stranu existuje množství lidí, kteří mají z létání panickou hrůzu a do letadla by v životě nesedli. Pro takové jedince je jasnou volbou cesta po relativně bezpečných dálnicích, po kterých dojedete z Česka pomalu až k pobřeží.

Při letu se můžete v klidu vyspat. V autě, pokud je to možné, se střídejte za volantem, dostatečně pijte a při jakýchkoliv známkách únavy raději zastavte. Je lepší dorazit k moři pozdě, než vůbec. Pro případ dopravní zácpy mějte v autě dostatek pití a něco k snědku.

Shrnutí: remíza 2:2

Jak už jsme nastínili na začátku, cesta do Chorvatska je otázkou preferencí. Kdybychom psali článek o tom, zda je lepší vyrazit do Španělska autem nebo letadlem, zcela jistě bychom dospěli k závěru, že letadlem. U Chorvatska je situace jiná. Tato země je nám daleko blíže a v mnoha případech záleží na tom, kolik vás chce cestovat, zda jsou pro vás prioritou peníze, nebo pohodlí a také, jak chcete pobyt na Jadranu strávit. Věříme, že jsme vám tímto stručným porovnáním alespoň trochu pomohli v rozhodování.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts