Polsko Hel
Foto: Pixabay

Jedním z nejatraktivnějších míst u našich polských sousedů je písečný poloostrov Helská kosa, kterému se často říká prostě Hel. Vydat se na dovolenou k moři na sever je vždy risk, počasí buď vyjde, nebo nevyjde. Pokud ale počítáte s rozmary podnebí mírného pásu a víte, kam se vydat za zábavou i mimo pláže, pak je letní dovolená u Baltu rozhodně zajímavou alternativou zemím jako je Chorvatsko nebo Itálie.


Pohoda na Helu

Jak jsme již zmiňovali v úvodu, pokud vyjde počasí, můžete na Helu strávit celou letní dovolenou na pláži a nic neřešit. Letní teploty se na severu Polska pohybují na stejné úrovni jako u nás, takže o parné dny není nouze. Teplota moře se pohybuje kolem 20 stupňů, což je sice o něco méně než třeba na Jadranu, ale o studenou koupel se rozhodně nejedná.

Celou Helskou kosu, která je dlouhá něco kolem 35 kilometrů a široká 200 až 300 metrů lemují borovice a písečné pláže. Je zde několik vesnic a dvě městečka, z nichž nejzajímavější je město Hel, které leží na samém konci výběžku. Vzhledem k úzkému pásu pevniny je to blízko nejen k moři, ale i k restauracím, barům a obchodům se suvenýry. Hel je nejvyhledávanějším místem pro letní dovolenou v Polsku, takže je zde v sezóně hodně živo, ale pokud jste zvyklí na letní dovolené u Jaderského moře, nemusíte se strachovat, atmosféra ne Helu je podobná. Pobaví se zde rodiny s dětmi i všichny ostatní.

Celý poloostrov protíná jedna silnice, při níž vede i železnice. Sportujete-li, využijte stezky pro cyklisty a kolečkové brusle. Díky častému větru navštěvují Hel surfaři a windsurfaři. Pokud by vás vítr na Helské kose obtěžoval, můžete využít proutěný koš nebo si sebou přibalte plážovou zástěnu proti větru.


Když počasí nepřeje

Jestliže počasí nevyjde, můžete vyrazit na výlet do nádherného tisíciletého Gdaňsku, který tvoří aglomeraci s městy Sopot a Gdyně. Kolem těchto měst se také nachází řada krásných písečných pláží. Gdaňsk má nádherné historické centrum, které určitě doporučujeme navštívit. Stejně tak musíte vidět alespoň jedno z místních muzeí – nejvíce doporučujeme Muzeum historie, Muzeum druhé světové války a Gdaňské národní muzeum. Děti určitě zaujme velké Muzeum starých hraček. Gdaňsk je také přístav, který je sám o sobě hezkou podívanou, i když zrovna nikam plout nechcete.

Pokud nebudete chtít Hel opouštět, můžete ve stejnojmenném městě navštívit Fokarium, což je v překladu do češtiny „tulenárium“. Jak již tedy název napovídá, jedná se o tulení rezervaci s akváriem. Expozice je doplněna o výstavu, která se věnuje tomuto zvířecímu druhu.

Související:  Socialistický hit je znovu v kurzu. Rujána je mezi turisty stále oblíbenější

Dalším dobrodružným výletem je cesta do Sloviňského národního parku u města Leba. Po zhruba hodinové cestě při pobřeží na západ vás čeká opravdová Sahara. Národní park je vyhledávanou atrakcí, protože jeho pobřeží opravdu připomíná africkou poušť. Nejvyšší písečná duna zde dosahuje až 40 metrů nad mořem a díky všudypřítomnému větru je neustále v pohybu. Někdy urazí za rok až 10 metrů.

Zabavit se můžete i prozkoumáváním všudypřítomných majáků, které jsou na pobřeží doslova jeden vedle druhého. Romantický pohled na maják a zapadající slunce prostě k Helu patří.

Praktické informace k cestě na Hel

Pokud se opravdu rozhodnete strávit letní dovolenou na Helu, začnete ji řešit včas. Ubytování je v Polsku levné a na letní sezónu, která je na severu smrsknutá jen do 3 měsíců, je velmi rychle vyprodané. Můžete využít hotely, penziony i kempy.

Pokud nebudete řešit počasí, má dovolená v Polsku už jen samé výhody. Za prvé nemusíte ovládat žádný jazyk, s Poláky se vcelku dorozumíte i česky. Druhou výhodou je relativní blízkost od našich hranic. Využijete-li dálnici, jste u moře autem za 8 hodin. A byla by škoda dálnici nevyužít, protože mýtné není nijak extra drahé. Většina návštěvníků z Česka pojede na Helskou kosu po dálnici A1. Mýtné pro tento úsek vyjde na necelé dvě stovky za jednu cestu. Složité objíždění dálnice se určitě nevyplatí jak časově, tak ani finančně. Na silnicích buďte ale ve střehu, polský styl řízení je „vyhlášený“, zejména pokud jde o nedodržování maximální povolené rychlosti.

Také si dejte pozor na měnu. V Polsku ještě rovněž nezavedli euro a platí se stále zlotými. Jeden zlotý se skládá ze 100 grošů a vyjde asi na 6 korun.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts