Bulharsko
Foto: Pixabay

Do Bulharska na dovolenou se v posledních letech vydává stále více turistů. Není se čemu divit, jedná se o nejlevnější přímořskou destinaci, kde si člověk může užít báječnou dovolenou za ceny, které jsou srovnatelné s našimi. Za tříchodové menu v ceně do 300 Kč zaplatíte v levách.


Do průzračně čistého Černého moře bez obav a bez bot

Pláže v Bulharsku vynikají na první pohled svojí čistotou a podobnou vlastností se pyšní i Černé moře. Symbolem Bulharska je 8 km dlouhá pláž Slunečné pobřeží, na níž jemný písek vytváří měkké duny. V Čechách jsou notoricky známé i Zlaté písky, perla Černého moře. Celé pobřeží této pláže obklopuje jehličnatý les, což zaručuje i v horkých dnech příjemný chládek. V porovnání s Chorvatskem pak není nutné do moře nosit boty, protože setkání s pichlavým ježkem tu skutečně nehrozí. Medúzy se tu objevují jen malé a člověku nijak neublíží. K dalším známým plážím, které rozhodně stojí za návštěvu, patří Balčik, Karadere, Albena či Achtopol.

Bulharské speciality potěší chuťové buňky

Pro milovníky gastronomie je potom návštěva Bulharska povinností již z toho důvodu, že tu mohou ochutnat řadu místních specialit, které jsou kombinací středomořské a orientální kuchyně. Za zkoušku jistě stojí bílý balkánský sýr, maso ochucené čubricou, bulharský jogurt, musaka nebo kebabči, což je maso, které se podobá našemu čevabčiči. Tyto pochoutky je možné zapít výborným červeným vínem.

Některé bulharské památky pamatují antiku

Příznivci historie si během pobytu v Bulharsku jistě nenechají ujít prohlídku městečka Nesebar, které na severu sousedí se Slunečním pobřežím. Je zde řada architektonických klenotů z časů antiky. Obdivovat tu je možné kamenný kostel Krista Pantokrata, byzantské kostely s nástěnnými malbami a rovněž pozůstatky kostela svaté Sofie z 5. – 6. století. Od roku 1983 je Nesebar právem zařazen do světového dědictví UNESCO. Jiným místem, které láká k návštěvě, je romantické přímořské letovisko Balčik, jež si zamiloval už slavný římský básník Ovidius. Celé město bylo vybudováno z bílého kamene, a proto je možné se někdy setkat s přízviskem „Bílé město“. Nejvíce navštěvovaný tu je letohrádek rumunské královny Marie.


V Bulharsku stojí za to vyrazit i do hor

Bulharsko je lákavou destinací nejen pro milovníky slunění u moře, ale rovněž pro vyznavače horské turistiky, o čemž se zatím příliš neví. Mýty opředená pohoří Rila, Pirin nebo Stará Planina přímo zvou k pořádnému výšlapu. Zalyžovat si, je v zimních měsících možné v městečku Banko v pohoří Pirin.

Cesta do Bulharska

Již dávno jsou pryč doby, kdy se turisté z Česka trmáceli autobusy nebo vlastními vozy až na pobřeží Černého moře. Dnes se automobilem do Bulharska vydávají maximálně dobrodruzi nebo nadšenci do řízení. Cesta autem má sice své výhody i rizika a cestou se dá navštívit mnoho zajímavých míst, ale jednoznačně nejrychlejším, nejlevnějším a nejpohodlnějším dopravním prostředkem je letadlo, které vás z Prahy k pobřeží Černého moře dopraví za 2 hodiny. Příjemnou informací je také fakt, že na cestu do Bulharska není nutný pas, ale postačí platný občanský průkaz. 

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts