žena s kufrem
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Může to znít jako sen. Přestěhujete se na teplý jih Evropy a ještě za to dostanete velmi dobře zaplaceno. V jednom případě obdržíte dokonce i dům s pozemkem. Sen to ale není, protože na takové benefity lákají někteří politici, aby tak bojovali s vylidňováním ekonomicky strádajících regionů. Vydejte se s námi do míst, odkud lidé houfně mizí, přestože je to tam krásné.


Region Molise v Itálii

Molise je malebná oblast východně od Říma. Všude, kam se podíváte, rostou olivovníky a obzor zkrášlují vrcholky Apenin. Jenže zde nikdo nechce žít natrvalo. Z kdysi hustě obydlené oblasti se za posledních pět let odstěhovalo 10 000 lidí a vyhlídky do budoucna nejsou o nic lepší. V regionu je málo práce a mladé generace odcházejí do Říma nebo na prosperující sever země.

Regionální rada proto přišla s nabídkou, že každému, kdo se v Molise usadí a otevře malý podnik, bude měsíčně vyplácet částku v přepočtu 18 tisíc korun po dobu tří let. To ale není vše. Každému, kdo se rozhodne zůstat na stálo v regionu, politici pomohou s náklady na stěhování a zároveň novým rodinám zaplatí částku převyšující 600 tisíc korun.

molise
Krásný, ale opuštěný region Molise. Foto: Pixabay

Ponga ve Španělsku

Pokud je vaším snem žít ve Španělsku, rozhodně byste měli zvážit městečko Ponga. Toto nádherné historické město má necelých 600 obyvatel a leží na severu Pyrenejského poloostrova. Ponga se může pyšnit svojí polohou blízko Atlantského oceánu i malebnou přírodou v okolí. Je tu ale malý problém. V Ponze žijí pouze starci a pokud se do města nenastěhují mladší generace, toto město zanikne.


Španělská vláda proto rozhodla, že každému páru v produktivním věku vyplatí 3 000 euro (asi 77 000 Kč) za nastěhování. To ale není vše. Pokud se do města opravdu nastěhujete a založíte rodinu, dostanete od vlády další 3 000 euro za každé dítě.

ponga
Ponga. Foto: Víctor Fernández Salinas, Flickr

Ostrov Antikythéra v Řecku

Antikythéra s rozlohou asi 20 km2 patří k menším a méně známým řeckým ostrovům. Problémem ostrova je ale vylidňování, a tak řecká vláda rozhodla, že každému, kdo bude mít zájem se na ostrově natvrvalo usadit, daruje na Antikythéře dům s pozemkem a příspěvek ve výši 500 euro po dobu tří let.

Usadíte-li se na tomto ostrově, čeká na vás 40 místních obyvatel, kteří žijí hlavně ve městečku Potamos. Najdete zde klid a nádherné moře vybízející k potápění. Davy turistů nečekejte a pokud máte rádi samotu a teplo, život na ostrově Antikythéra bude vaším snem proměněným v realitu. A že je vám název Antikythéra povědomý? To proto, že byl ve vodách u tohoto ostrova nalezen takzvaný mechanismus z Antikythéry, který se také někdy nazývá „nejstarší počítač na světě“. Míněno je to samozřejmě v přeneseném slova smyslu. Ve skutečnosti jde o analogový stroj asi z druhého století, který měl vypočítávat pohyby tehdy známých planet a předpovídal i zatmění Slunce a Měsíce.

Antikythéra
Klidný ostrov Antikythéra. Foto: Antonis Bartsiokas, Wikimedia

Tak už balíte kufry? V dnešní době není problém pracovat odkudkoliv. Začít můžete hledáním práce na dálku prostřednictvím portálů nabízejících inzerce práce zdarma.


Reklamní sdělení:

Stěhování Praha – stěhování, vyklízení a skladování profesionálně



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts