pumpa
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Cestování autem napříč Evropou má své výhody i rizika. S vlastním vozem jste pány svého času, zavazadla máte u sebe a užíváte si soukromí. Před takovým eurotripem se ale nesmí podcenit příprava cesty. V tomto článku se nebudeme věnovat tomu, že v každé zemi platí jiné dopravní předpisy, ani podivnému chování řidičů v některých zemích. Zaměříme se na evropské země, kde budete muset za komfort vlastního vozu sáhnout hlouběji do peněženky.


Nejdražší pohonné hmoty v Evropě

Jedním z významných nákladů při cestování vlastním automobilem je nákup pohonných hmot. Aktuálně je v Evropě šest zemí, kde cena za litr paliva, ať už benzinu nebo nafty, překračuje hranici 40 Kč.

Drahý sever

Náklady v severských zemích jsou pro typického středoevropana obecně vysoké a netýká se to jen pohonných hmot. Aktuálně jsou nejvyšší ceny v Norsku, kde za litr Naturalu 95 zaplatíte průměrně v přepočtu skoro 43 Kč a za naftu 41,40 Kč. Magickou hranici čtyřiceti korun překračují i pumpy ve Švédsku, kde je Natural za 40 Kč a nafta je o několik haléřů dražší. Vyrazit si na ryby k norským fjordům nebo na výlet do Stockholmu doporučujeme s plnou nádrží, ale pozor, pojedete-li přes Dánsko, moc si nepomůžete. I tam ceny atakují čtyřicet korun. Nádrž si raději naplňte v Německu, nebo eventuálně v Polsku.

Typicky drahou zemí je Island. Tam pravděpodobně vlastním vozem nepojedete, ale pokud se budete chtít vydat křížem krážem po tomto nádherném ostrově bez lesů, pravděpodobně si půjčíte vůz v půjčovně. Za litr Naturalu nebo nafty zaplatíte průměrně 41,30 Kč.


Nizozemí (není) za hubičku

Autotrip za tulipány nebo do Amsterdamu se dá v pohodě stihnout svižnou jízdou přes Německo za několik hodin. Chcete-li ušetřit, natankuje ještě v Německu, protože v zemi tulipánů se aktuální ceny pohonných hmot pohybují nad 40 Kč. Za litr Naturalu i nafty zaplatíte okolo 41,50 Kč za litr. V tranzitním Německu se dostanete na 35 Kč u Naturalu, u dieselu dokonce na 33 Kč, a to už je znatelný rozdíl.

Související:  Dálniční poplatky v Německu budou pro osobní vozy aktuální nejdříve v roce 2020

Divoký jih

Itálie je oblíbený cíl Čechů mířících za mořem. I zde je palivo drahé. Aktuální cena za Natural i diesel je přesně na čtyřiceti korunách. Zde opět doporučujeme natankovat plnou nádrž ještě v Rakousku, kde je cena pohonných hmot na přijatelné úrovni. Pozor si však dejte na to, že v Itálii platí zákaz převážení pohonných hmot ve vlastním kanystru a místní policisté turisty často kontrolují.

Poslední evropskou zemí, kde průměrná cena za litr paliva překračuje 40 Kč, je Řecko, tedy země, kam také našinci rádi vyrážejí. V Řecku se dá vcelku levně půjčit automobil i menší dodávka, ale někteří dobrodruzi vyrážejí do oblíbené destinace vlastním vozem. V této zemi aktuálně zaplatíte za litr Naturalu v průměru 40,30 Kč, nafta vyjde podstatně levněji, její cenová hladina je nyní na 36 korunách.

Evropa
Zeleně jsou vyznačeny státy s aktuálně nejdražšími pohonnými hmotami v Evropě (březen 2019).

Další náklady

Pokud se nechcete trmácet mimo dálnice, připravte se i na další poplatky, které vás při cestování Evropou čekají. Zpravidla jde o poplatek za používání dálnic a poplatky za průjezdy vybranými tunely nebo centry metropolí.

Extrémně drahé jsou dálnice v Itálii, Francii, Španělsku a Portugalsku. V těchto zemích zaplatíte v průměru okolo 9 euro za 100 km, což například cestu do Portugalska znatelně prodraží. Naopak v Německu můžete dálnice používat stále zdarma.

Zdroj dat: globalpetrolprices.com


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts