Poušť Atacama
Poušť Atacama. Foto: Pixabay

Archeologům z Univerzity v Southamptonu se podařilo sesbírat důkazy o největším dosud známém zemětřesení. Děsivá apokalypsa o síle více jak 9,5 Richterovy škály měla na svědomí více jak 8 000 kilometrů dlouhou vlnu tsunami a přiměla lidstvo, aby opustilo pobřeží dnešního Chile na celé jedno tisíciletí. Tragédie se odehrála zhruba před 3,8 tisíci lety.


Jako důkazy posloužily mořské fosilie a balvany stovky kilometrů ve vnitrozemí

Dosud nejkatastrofálnější zemětřesení se odehrálo také v Chile v roce 1960. Tehdy v důsledku otřesů o síle 9,4 – 9,6 a následné tsunami zemřelo více jak 6 000 lidí. Způsobila jej srážka dvou tektonických desek, respektive podsunutí jedné z nich. Nahromaděná energie v bodu kontaktu se v jednom okamžiku uvolní, vytvoří gigantickou podzemní trhlinu a v podobě ničivých seismických vln devastuje povrch a vytváří gigantické vlny. Trhlina v roce 1960 byla dlouhá okolo 800 kilometrů. Starověké megazemětřesení ji vytvořilo dlouhou dokonce okolo tisíce kilometrů.

Důkazy o této dávné události, která se odehrála při východním pobřeží Jižní Ameriky, nalezli archeologové díky usazeninám typickým pro moře či pobřežní oblasti. Jenže balvany, oblázky, písek, mušle či další fosilie mořských živočichů nalezli hluboko ve vnitrozemí, třeba v poušti Atacama. Další nálezy v horských oblastech naznačují, že je tam nemohla zanést žádná bouře.

tsunami
Zemětřesení způsobilo 20 metrů vysokou vlnu tsunami. Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Vědci pomocí radiouhlíkové datace odhalili, že k náhlému přemístění mořských složek daleko do pouští a hor došlo zhruba před 3 800 lety. Další důkazní materiál představují vykopávky starověkých kamenných staveb, jejichž zbořené zdi naznačují, že je strhl silný proud vody.

Lidé oblast opustili na celé tisíciletí

Po události byla 600 kilometrů dlouhá oblast od pobřeží asi tisícovku let neosídlená. To je neuvěřitelně dlouhá doba vzhledem k tomu, že místní obyvatelé byli závislí na moři, které pro ně představovalo zdroj obživy. Zda všichni zemřeli nebo se do oblasti nevrátili, je zatím předmětem spekulací.


Tsunami zasáhla daleký Nový Zéland

Důsledky tohoto megazemětřesení nepocítila jen Jižní Amerika. Dvacetimetrová tsunami, která se valila Tichým oceánem, dorazila i na Nový Zéland, kde také vrhala balvany o velikosti osobních automobilů stovky kilometrů do vnitrozemí. V té době byly tyto ostrovy naštěstí neobydlené. Dnes by měla událost katastrofické důsledky pro miliony lidí.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře(1):

  1. Že by naší Zemi čekala další katastrofa, v podobě obří tsunami. Nevím, jaká je předpověď Sibily. Pokud se jaderným zbraněmi nezničíme sami. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *