Usedom
Usedom. Foto: Pixabay

Letní cesta za mořem nemusí směřovat nutně na jih. Ještě před třiceti lety Čechoslováci běžně vyráželi za koupáním k Baltskému moři do Polska nebo NDR. Dnes se znovuobjevování krásného baltského pobřeží vrací do módy a turisté dychtící po krásných a zároveň klidných plážích míří i dále na sever. Pobytu o moře nemusí dominovat koupání, někteří lidé chtějí prostě jen relaxovat, poznávat okolí a občas se zchladit ve vodách nevyzpytatelného Baltského moře. Představíme vám pět pláží, které patří k perlám tohoto pobřeží a porozhlídneme se i po jejich okolí. Vzhůru na sever.


Heringsdorf – Německo

Heringsdorf je vyhledávanou lokalitou na ostrově Usedom, o který se dělí Německo s Polskem. Nejvíce turistů přijíždí na nekonečnou, téměř 20 kilometrů dlouhou, pláž z těchto dvou zemí. Jemný, zlatavě hnědý písek v létě hřeje do nohou, přestože je pobřeží často i v létě bičováno severským větrem. Proti větru vás ochrání proutěné dvoumístně koše, které jsou typické pro celé baltské pobřeží.

Moře v létě dosahuje teploty kolem 18 – 20 stupňů, takže se ve vodě dá bez problémů koupat. Připravenou však mějte osušku a z vody honem do proutěného úkrytu. Ve dnech, kdy nefouká, je však na Usedomu podobně jako na Jadranu. Dominantou Heringsdorfu je dlouhé molo, kde se můžete dobře najíst i pobavit.

Heringsdorf
Heringsdorf. Foto: Pixabay

Helská kosa – Polsko

Helský poloostrov neboli Helská kosa je nevyhledávanějším místem pro letní dovolenou v Polsku. Na Helu byl snad každý Polák, ale rok od roku láká stále více turistů i ze zahraničí. Úzký pruh pevniny vyčnívá 35 kilometrů do Baltského moře a je pokryt nádherným borovým hájem, při kterém vede pouze silnice a železnice do města Hel, které leží až na úplném konci poloostrova.


Místní život je spjat s mořem. Dříve zde žili pouze rybáři a i dnes je většina místních obyvatel na rybolovu závislá. Zbytek příjmů tvoří turismus. Dlouhé písčité pláže lákají rodiny s dětmi i sportovce, především windsurfaře. Podobně jako na výše zmiňovaném Usedomu zde často fouká, ale teplota vody v červenci a srpnu dosahuje pohodových dvaceti stupňů. Když zrovna počasí nepřeje, můžete vyrazit na výlet do nedalekého Gdaňsku nebo Sloviňského národního parku u města Leba, jež se pyšní obrovskými písečnými dunami. Doporučujeme také zajít na rybu do jedné z mnohých restaurací. Zajímavé je, že v polské restaurace stále mohou mít oddělené prostory pro kuřáky klasických a elektronických cigaret, což u nás již není možné.

Polsko Hel
Hel. Foto: Pixabay

Nida  – Litva

Nida je malou rybářskou vesnicí na Kurské kose. Pevninou se do vesnice lze dostat pouze z ruské kaliningradské oblasti. To pochopitelně kvůli celním komplikacím Litevci ani turisté z Evropy nečiní a do Nidy přijíždějí z litevského města Klajpeda. Odtud pravidelně vyplouvá na kosu trajekt, který překonává pouze dvousetmetrový průliv oddělující oba břehy.

Okolo vesničky, do které se v současnosti stahují více než rybáři litevštví bohémové, je několik fascinujících pobřežních míst. Na jedné straně kosy se nachází desítky kilometrů dlouhá pláž táhnoucí se z Ruska až na nejsevernější část výběžku. Na své si přijdou i nudisté, kterým je část písečného ráje vyhrazena. Můžete zde narazit i na mužské a ženské sekce. Jižně od vesničky se nachází úchvatný Národní park Kurská kosa, ve kterém si díky mohutným dunám budete připadat jako na Sahaře. Písek zde leží přímo u klidné a mělké Kurské laguny, jež je od otevřeného moře oddělena samotnou kosou. Místo je to fascinující.

Nida
Nida. Foto: Pixabay

Võsu – Estonsko

Městečko Võsu leží asi hodinu cesty autem od Tallinu přímo v srdci národního parku Lahemaa při stejnojmenném zálivu. Pobřeží lemují borovice a rákosí a hlavně dlouhá romantická písečná pláž. Záliv je velmi mělký a i přesto, že se nachází vysoko na severu, se v něm můžete v létě vykoupat.

Turisté využívají klidné mořské vody k výletům na lodičkách nebo šlapadlech a pozorují místní faunu a floru. Samotné město Võsu je malé, ale pokud zde budete chtít strávit více času, například pro výlety do okolní přírody, bez potíží v ní seženete ubytování. Ráz městečka je severský a připomíná Finsko, které je odsud vzdušnou čarou vzdálené jen několik desítek kilometrů přes moře.

Estonsko
Võsu. Foto: Pixabay

Nallikari – Finsko

Na závěr spíše jedna zajímavost. Finsko zrovna není zemí, kterou by turisté vyhledávali kvůli koupání v moři, přesto se na pobřeží Botnického zálivu, který je nejsevernější částí Balského moře, nachází mnoho krásných písečných pláží. Jedna taková leží jen asi 150 kilometrů jižně od severního polárního kruhu na ostrově v deltě řeky Oulujoki, která se vlévá do moře ve městě Oulu.

Vzhledem k tomu, že je teplota mořské vody i v létě pro otužilce, místní i turisté pláž využívají k relaxaci a procházkám a děti se pobaví na velkém hřišti. Součástí ostrova je také rozlehlý lesopark s vyhlídkovou věží do okolí, odkud lze pozorovat hejna nejrůznějších opeřenců žijících při pobřeží.

Nallikari
Nallikari. Foto: Pixabay

V současné době jsou moderní takzvané autotripy právě do pobaltských zemí. Vyrážíte-li na takovou cestu nebo ji plánujete, určitě alespoň jednu z uvedených pláží navštivte.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts