Yarrabubba
Oblast Yarrabubba. Foto: Graeme Churchard, Flickr

Na Zemi se nachází asi 190 větších kráterů, které způsobily meteority, avšak jen u málo z nich vědci znají přesný údaj, jak jsou staré. Nyní se týmu vědců z NASA podařilo analyzovat věk kráteru Yarrabubba v Austrálii. Jeho stáří je 2,229 miliard let, což z něj dělá nejstarší známý kráter na světě.


„Je o 200 miliónů let starší než dříve nejstarší známý kráter Vredefort Dome v Jihoafrické republice,“ uvedl Timmons Erickson, vedoucí týmu z divize ARES v NASA. Vědci oznámili své zjištění v prestižním časopise Nature Communications.

Vědci se již dlouho zajímají o datování dopadu velkých meteoritů, protože tyto katastrofy hrály významnou roli ve vývoji naší planety a života na ní. Mnoho lidí zná teorii o vyhynutí dinosaurů, které měl na svědomí dopad meteoritu na Yucatánský poloostrov před 66 miliony lety. Země ale takových střetů zažila více.

Související:  Australské požáry ukazují podle vědců budoucí tvář světa

Erickson a jeho tým se snaží zjistit, kdy se v minulosti frekvence dopadů meteoritů snížila natolik, aby se na Zemi mohl objevit prosperující život. Podle jeho názoru souvisí dopady meteoritů na planetu jednak s formováním kontinentů, ale i života samotného.


Kráter Yarrabubba se nachází v odlehlé části západní Austrálie. Původně měřil přes 70 kilometrů, jeho zbytky dnes měří kolem 20 kilometrů. Není to ale typický útvar, který vznikne po dopadu velkého tělesa. K události došlo tak dávno, že na první pohled není patrné, co se zde před miliony lety odehrálo. Z toho důvodu také vědci nemohli použít nejběžnější postup datace kráterů, kterým je analýza takzvané „taveniny“, která vznikla bezprostředně po dopadu. V případě Yarrabubby je ale půda zvětralá a taková analýza není možná. Proto Erickson postupoval zcela novou metodou a soustředil se na horniny vykazující známky vystavení teplu a nárazu. Ty následně podrobil izotopické analýze a dospěl k závěru, že meteorit dopadl před 2,229 miliardami let.

V té době byla Země ve fázi takzvaného Huronského zalednění a její celý povrch byl pokrytý vrstvou ledu (teorie sněhové koule). Můžeme jen polemizovat, jaké byly důsledky dopadu obrovského meteoritu pro celou planetu a zda měla událost významný vliv na následné oteplení. Toto bádání teď čeká vědce.

Podívejte se, jak to v oblasti Yarrabubba vypadá:

Zdroj: NASA


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts