gril
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jiný kraj, jiný mrav. Suroviny, které v kuchyních Středoevropanů končí v odpadkovém koši, mohou být v jiných koutech světa vyhlášenou pochoutkou. Je libo vývar z hovězích hlav a kopyt či vařené oko tuňáka? Seznamte se s pokrmy, které byste na talíři jen tak nečekali.


Kuřecí pařáty

Kuřecí pařáty si v Česku dopřává jen málokdo. Možná je to škoda, protože v mnoha částech světa tvoří běžnou součást jídelníčku. Asi největší popularitě se těší v Číně, kde je dokonce řetězech rychlého občerstvení KFC zařadil do své stálé nabídky. V zemi nebeského draka je mají nejraději s octem a chilli, ale existuje mnoho způsobů přípravy od smažení po nejrůznější polévky. Pařáty mají rádi také v Rumunsku nebo v Jižní Americe.

Kuřecí pařáty
Kuřecí pařáty s chilli omáčkou mají v Číně rádi. Foto: Pixbay

Oko tuňáka

Stejně jako v téměř každém českém supermarketu seženete filety z tuňáka, v Japonsku nechybí ani pytel mražených očí této lahodné ryby. Bulvy tuňáka, které jsou velké skoro jako tenisové míčky, se prodávají s okolním tukem a gurmáni v zemi vycházejícího slunce je doporučují jen trochu povařit a okořenit. Další možné postupy jsou smažení či dušení v sójové omáčce. A jak tato delikatesa chutná? Prý podobně jako chobotnice.

oční bulvy tuňáka
Oční bulvy tuňáka jsou japonskou pochoutkou. Foto: Veronica, Flickr

Zkažený sýr plný červů

Pokud potravina projde rozkladem až do takové fáze, že je prolezlá červy, většinou už ji ani v odpadkovém koši nemáme. Na Sardinii ale existuje jeden sýr, který se stává lahůdkou až právě v okamžiku, kdy je plný hmyzích larev. Místní jej nazývají casu marzu, což lze volně přeložit jako „hnilobný sýr“. Tento fermentovaný poklad z ovčího mléka je prý nejlahodnější, až když je jeho konzistence téměř tekutá. Sýr vyniká výraznou chutí, štiplavou vůní a a hlavně lezoucími červy, které se doporučuje před pozřením odstranit. Takovou pochoutku, kterou místní doporučují zapíjet vínem, ovšem nezvládne ochutnat jen tak někdo. A dokonce ani nesmí, protože aktuálně je prodej casu marzu v Itálii zakázaný.


casu marzu
Casu marzu – nelegální sýr. Foto: Shardan, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Vývar z hlav, kopyt a žaludků

Ve východní Evropě a v okolí Kavkazu jsou oblíbené pokrmy, které se připravují v jednom hrnci. Většinou jde o lákavé pochoutky, ale v případě chaše jde skutečně o extrémní gastronomii. Základní ingrediencí jsou části hovězího dobytka a skotu, ovšem jen takové části, které tuzemská kuchyně většinou zcela ignoruje. Postup je jednoduchý, základem jsou zvířecí hlavy, kopyta a žaludky, které se povaří v obrovském hrnci. K dochucení vývaru pak stačí ocet, citronová šťáva, sůl a česnek. Chaš je prý skvělým lékem na kocovinu a podává se třeba v Řecku, Arménii, Albánii, Bosně nebo Gruzii.

khash
Chaš je jen pro odvážné. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Kuřecí kůže

Opět se přesouváme k drůbeži a do Asie. Hlavní ingrediencí receptu, který kdysi v Česku zpopularizoval Láďa Hruška, jsou kuřecí kůže. Oblíbené jsou hlavně v Číně a okolních zemích. Kůžičky se tam smaží, přidávají do polévek nebo se z nich dělají chipsy. Alternativou mohou být také špičky kuřecích křidélek.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *