komár
Komár. Foto: Pixabay

Malárie je nemoc, která trápí lidstvo od jeho počátků. V současné době si věda umí poradit s mnoha nemocemi, ale lék na malárii stále neexistuje. Proto i těsně před završením druhé dekády nového milénia na tuto nemoc stále umírají statisíce lidí ročně, přičemž většinu tvoří děti ze subsaharské Afriky. Přesto boj proti malárii v posledních stoletích významně pokročil a díky poznání nepřítele byly zachráněny milióny lidí.


Dvě Nobelovy ceny za pokrokové objevy

Podle článku o historii malárie, který vyšel v roce 2002 v prestižním časopise Nature, mohla nemoc zabít až polovinu všech lidí, kteří kdy žili. Zdá se, že nemoc smrt zasévala již před 50 000 lety, první zmínky o ní pochází z Číny a jsou staré téměř 3 000 let. Již v těchto dávných dobách lidé na základě zkušenosti přišli na souvislost nemoci a močálů. To bylo ale na dlouhé věky vše.

K prvnímu pokroku s léčbou malárie došlo v 16. století. Tehdy vstoupili Španělé na půdu dnešního Peru a všimli si, že původní obyvatelé používají k její léčbě kůru chinovníku. Jak dlouho indiáni praktikovali tuto metodu, není známo. Jisté je, že byla v mnoha případech účinná, a tak ji kolonizátoři přejali.

malárie
Malárii způsobuje prvok jménem Plasmodium. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

K prvnímu vědeckému pokroku ale došlo mnohem později. Roku 1880 zkoumal francouzský vojenský lékař Charles Laveran červené krvinky nemocných lidí v Alžírsku. Díky důkladné práci, trpělivému mikroskopickému pozorování i nadčasové dedukci přišel s myšlenkou, že za malárií stojí prvok. Toho nakonec skutečně objevil a za svoji práci dostal v roce 1907 Nobelovu cenu. Byl tak vůbec prvním člověkem, který označil za původce nemoci prvoka. Parazit způsobující malárii byl později nazván Plasmodium.


Ve stejné době dospěl kubánský lékař Carlos Finlay k závěru, že žlutou zimnici přenášejí komáři. To inspirovalo v boji proti malárii Brita Ronalda Rosse, který na konci 19. století pracoval v Indii. Odhalil, že některé druhy komárů přenášejí malárii na ptáky. Teze obou mužů potvrdilo mnoho lékařů a Ross nakonec obdržel Nobelovu cenu. Nepřítel byl identifikován.

Lék není, přesto lze na malárii vyzrát

Fakt, že jsou komáři šiřiteli vážných tropických nemocí, měl pro lidstvo obrovský význam. Začal být kladen důraz na prevenci. To se projevilo i při stavbě Panamského průplavu, který byl budován od roku 1880 a dokončen byl v roce 1915. Zavedená zdravotní opatření snížila výskyt nemoci mezi dělníky a odhaduje se, že bylo zachráněno tisíce životů.

Charles Laveran
Charles Laveran identifikoval parazita zodpovědného za malárii. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Lék na malárii stále neexistuje, přesto lze riziko nakažení výrazně snížit. Tím, že přenašečem parazita byly identifikovány samičky komára rodu Anopheles, je nejúčinnější prevencí zabránit štípnutí. K tomu pomáhají silné repelenty nebo sítě. Proti přemnožení komárů je nutné vysoušet oblasti se stojatou vodou a bažiny. Právě do těchto míst kladou komáři svá vajíčka.

V současné době je ve fázi testů vakcína pro malé děti, která by měla poskytnout částečnou ochranu proti nakažení (psali jsme zde). Cestovatelům do tropických oblastí se doporučuje užívat antimalarika, což jsou látky, které dokáží zlikvidovat parazitické zárodky malárie. Musí se však užívat pravidelně a jsou drahé, což je důvod, proč lidé v tropických oblastech na malárii stálé umírají.

Zdroj: R. Castleden – Objevy, které změnily svět; BBC; Nature


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts