spánek na ulici
Ilustrační foto. Zdroj: Pxfuel

V roce 2013 zasáhla obyvatele kazašských vesnic Kalachi a Krasnogorsk podivná nemoc. Téměř čtvrtina z více jak 800 lidí začala z neznámých důvodů usínat. Někteří dokonce ve stoje, jiní spali v kuse i šest dní. Vědci nakonec přišli s věrohodným vysvětlením.


Spavá nemoc

Podivnému prašnému místu ve stepi se začalo říkat ospalá díra. Vesničané usínali téměř ve vteřině, ale nebyl to hluboký spánek. Postiženého bylo možné ihned probudit. Většina osob po probuzení běžně komunikovala, ale ihned po komunikaci zase usínala. Část z nich se se ale probouzela s dočasnou ztrátou paměti, slabostí či migrénou. Někteří uváděli halucinace či hypnotický stav.

Záhadná nemoc si spáče nevybírala, a tak mezi postiženými byli starci, děti i domácí zvířata. Děti usínaly cestou ze školy, lidé v zaměstnání padali za chůze. Většina nemocných tvrdila, že je neskutečně ospalá i za bdělého stavu.

prasata
Usínala i zvířata. Zdroj: Pixabay

Lékaři nemocné vyšetřovali, ale zdálo se, že záhadná nemoc vzdoruje veškerému logickému vysvětlení. Uvažovalo se i nad verzí, že mezi místními kolují padělky vodky, ale když se nemoc objevovala i u dětí a zvířat, bylo toto vysvětlení zavrženo. Zároveň byl vyloučený přenos choroby z osoby na osobu. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o velkou záhadu, ale mnozí místní již během „epidemie“ upozorňovali na blízké uranové doly, které v minulosti zaměstnávaly tisíce lidí. V době největšího rozkvětu Kalachi a Krasnogorsku žilo v místě více jak 8000 lidí.


Příčina: psychóza nebo uranové doly?

Blízké uranové doly jsou ale zavřené již od počátku devadesátých let a až do roku 2013 nebyl zaznamenán žádný podobný případ, kdy by lidé usínali nebo dokonce omdlévali. Úřady dolům zpočátku nevěnovali pozornost, přesto nakonec kazašské Ministerstvo zdravotnictví nechalo otestovat úroveň záření a v místních domech hledali stopy po těžkých kovech. Nic se však nenašlo, a tak podezření, že by z dolů unikaly nebezpečné látky, bylo vyvráceno.

O slovo se tedy přihlásili odborníci na poruchy spánku. Nemoc však ani oni nedokázali vysvětlit. Jeden z nich přišel s teorií, že obyvatele zřejmě postihla masová psychóza obdobná jevu, který se v roce 2002 objevil u dětí v USA, jako projev obavy z teroristických útoků. Odborníci tento jev nazvali „Bin Ládinské svědění“ (v originále Bin Laden itch). Toto vysvětlení ale místní moc neuspokojilo.

S nejvěrohodnější teorií přišli vědci v polovině roku 2015. Jejich vyšetřování se opět obrátilo k uranovým dolům. Odborníci nejprve analyzovali výsledky lékařských vyšetření všech obyvatel a dospěli k závěru, že   příčnou spánku a únavy byla zvýšená hladina oxidu uhelnatého a dalších uhlovodíků ve vzduchu unikajících z dolů. To způsobilo značné snížení kyslíku v ovzduší, což byl hlavní důvod potíží. Ve skutečnosti tak nešlo o nemoc ani psychickou poruchu.

Otázkou zůstalo, proč se tento jev neprojevil dříve. I na to dokázali vědci uspokojivě odpovědět. Oxid uhelnatý a uhlovodíky se v dole nahromadí a uniknou až ve větší koncentraci. Obyvatelé blízkých vesnic byli zasaženi jednou takovou vlnou, což se neblahým způsobem podepsalo na jejich běžném životě. Po roce 2015 tak začala evakuace všech obyvatel.

Zdroje: The Guardian, Wired


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *