odpadky
Ilustrační foto. Zdroj: Pixnio

Odpadkové skvrny v oceánech se zvětšují rapidním tempem. Podle vědců se každý rok dostane do oceánů 14 milionů tun plastů, které se koncentrují do ploch, jež jsou formovány oceánskými proudy. Největší z nich se nachází v severním Pacifiku. Fenomén známý jako Velká tichomořská odpadková skvrna může mít plochu až 1,6 milionů kilometrů čtverečních. Nyní vědci zjistili, že tento obří hřbitov konzumní společnosti hostí poměrně široké spektrum živočichů, což se dlouho považovalo za nepravděpodobné.


Odpad, který se koncentruje v oceánech, je již dlouhou dobu považován za nebezpečný zejména pro mořské živočichy a oceánský ekosystém. Zvířata umírají v důsledku pozření odpadků, případně se mohou do odpadu zamotat a následně zemřít. Vědci však nyní přišli s překvapivým zjištěním. Pobřežní živočichové, jako třeba krabi, sasanky, hvězdice, krevety nebo mořské řasy podle všeho dokáží na odpadcích přežívat a kolonizovat nová místa. Podle studie publikované v časopise Nature Communications tak na Velké tichomořské odpadkové skvrně v podstatě existuje nový ekosystém se živočichy, kteří se ze svých pobřežních domovin dostávají na volné moře, tedy do oblasti, kam by se za běžných podmínek neměli šanci dopravit.

Podle výzkumníků ze Smithsonian Environmental Research Center se živočichům navzdory drsným podmínkám na otevřeném oceánu daří dobře. Vědci se obávají, že by tyto kolonizované plastové vory mohly narušit křehkou rovnováhu oceánského ekosystému. Plastový odpad se na mořské hladině udrží dlouho, a proto lze jeho prostřednictvím překonávat obrovské vzdálenosti. Zatím však není jasné, jaké jsou nebo budou ekologické dopady tohoto zjištění.

Související:  Nanoplasty jsou všude. Nově byly nalezeny i na obou zemských pólech

Velká tichomořská odpadková skvrna je uskupení převážně plastového odpadu, který se vlivem oceánských proudů shlukuje. Přesto nejde o jednotný celek a některé její části je obtížné pozorovat pouhým okem. Vědci upozorňují, že většinu odpadu tvoří mikroplasty nebo nanoplasty. Zbytek jsou pet láhve, nerozložené igelitové tašky, běžné domácí potřeby, ale i rybářské sítě nebo bóje. Ekologům se ale podařilo objevit i fotbalové míče či zubní kartáčky.


Ve studii vědci zkoumali plastové předměty o průměru více než pět centimetrů, které byly vyloveny v severním Pacifiku. Na 90 % odpadků se jim podařilo objevit více než 40 mořských druhů živočichů, které se běžně vyskytují v pobřežních oblastech. Tato kolonizace nepředstavuje hrozbu jen v severním Pacifiku. V Tichém oceánu se vyskytuje ještě jedna, a to u Japonska. Další ostrov odpadků pluje v severním Atlantiku a bezpochyby i v Indickém oceánu.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *