ozonová díra
Zdroj: NASA

Objevení ozonové díry nad Antarktidou vyvolalo v roce 1982 doslova revoluci v přístupu k životnímu prostředí. Vědci z NASA včera oznámili, že díra je v současné době nejmenší od svého objevení před 37 lety. Situace není ale tak růžová, jak by se na první pohled mohlo zdát.


„Je to skvělá zpráva pro ozon na jižní polokouli,“ řekl Paul Newman z Goddardova vesmírného střediska v Marylandu. „Zároveň je ale důležité si uvědomit, že to, co letos pozorujeme, má z velké části na svědomí větší teplota ve stratosféře na jižní polokouli. Atmosférický ozón se sám o sobě tak rychle nezotavuje.“

Při vyšších teplotách se netvoří tolik polárních stratosférických mraků a tím nedochází k tak rychlému vyčerpávání ozonu.

Letos, 8. září 2019, dosáhla ozónová díra svého maximálního rozsahu, který čítal 16,4 milionů kilometrů čtverečních. Po zbytek září a v říjnu se ale její rozloha snížila na 10 milionů čtverečních kilometrů. Dokazují to satelitní měření agentur NASA a NOAA.


Ozon je vysoce reaktivní molekula složená ze tří atomů kyslíku, která se přirozeně vyskytuje ve stratosféře. Zde slouží jako obdoba opalovacího krému a chrání tak planetu před potenciálně škodlivým ultrafialovým zářením, které může způsobovat rakovinu a další nemoci spojené s imunitním systémem.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts