Povodeň v Paříži 1910
Foto: Séeberger frères / Centre des monuments nationaux, Wikimedia

Tehdy se říkalo, že Paříž zažila povodeň 20. století. A to se psal teprve rok 1910. Po deštivém létě a podzimu 1909 hladiny Seiny a jejích přítoků stoupaly a hlavní město Francie více připomínalo Benátky než Paříž. V lednu už se zdálo, že největší nebezpečí pominulo, jenže pohroma se teprve blížila. Hladina Seiny stoupla o osm metrů.


Mezi 21. lednem a 28. lednem 1910 byly z Paříže evakuovány tisíce lidí. Dělníci narychlo montovali vyvýšené dřevěné můstky, aby lidé mohli překonávat zatopené ulice. Přestala fungovat elektřina, bylo zatopeno kompletně celé metro, které nejezdilo skoro ještě tři měsíce po povodni. A ještě déle trvalo, než se život ve francouzské metropoli vrátil do normálu.

Související:  Elegantní gondoly s tajemnou minulostí patří k Benátkám již řadu staletí

V březnu byla stále voda v ulicích, o tunelech metra ani nemluvě. Seina se vrátila na svoji běžnou hladinu až v polovině měsíce. Během dvou měsíců došlo k zaplavení více jak 14 000 budov.

Pařížané tehdy měřili výšku hladiny řeky pomocí sochy vojáka u mostu Pont de l’Alma. Když voda dosahovala k nohám sochy, znamenalo to nebezpečí. Ještě když povodeň kulminovala, socha byla téměř celá pod hladinou, konkrétně o 8,62 metrů výše, než je obvyklé. Pravděpodobně nikdy nebyla Seina tak naplněna vodou jako v zimě 1910. Okolní půda totiž po vydatných deštích nedokázala absorbovat další srážky a stékala směrem k říčnímu korytu, které nedokázalo pojmout tak obrovský objem vody.

Související:  První no-go zóna ve Francii je už více jak sto let nepřístupná

Celou tragickou povodeň přeci jen Pařížané zvládli. Na následky velké vody zemřelo pět osob (některé zdroje dlouho neuváděly žádné zemřelé), tisíce lidí skončily na dlouhé měsíce bez střechy nad hlavou a vláda se je snažila ubytovávat, kde to jen šlo. Obavy z možných infekčních nemocí se naštěstí nenaplnily.


Povodeň přišla francouzskou kasu na přibližně 400 milionů franků, což je zhruba 1,5 miliardy dolarů v přepočtu na dnešní měřítko.

Z povodní se zachovalo poměrně dostatek fotografií, na které se můžete podívat.

Zdroje: BBC; aphp.fr


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *