Skotsko
Pláž v oblasti Lothian, kde probíhal výzkum. Foto: Volné dílo

Na skotském pobřeží poblíž Edinburghu byly nalezeny nebezpečné bakterie pocházející z odpadních vod. Podle vědců pocházejí tyto patogeny ze zemí třetího světa a k evropskému pobřeží byly transportovány prostřednictvím plastového odpadu.


Nález ukazuje, že plast přítomný v oceánech, může být ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. Přítomnost různých patogenů by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro lidské zdraví na celém světě. Ekologové se obávají, že všudypřítomné plastové korálky, kterým se také zjednodušeně říká „nurdles“ nebo také „slzy mořských panen“, slouží jako rafty pro škodlivé bakterie. Ty se pak přepravují od odtoků odpadních a zemědělských vod a putují světovým oceánem. Část z nich se zachycuje na plážích určených ke koupání, kde je jejich přítomnost nejvíce nebezpečná. Bakterie se také mohou uchytit v lůžkách měkkýšů a tam dále přežívat.

Podle Richarda Quilliama z Univerzity ve Stirlingu se tak objevila možnost, že „cholera z Indie bude transportována a vyplavena na pobřeží v USA.“ Quilliam je hlavní vedoucím týmu, který stojí za objevem patogenů ve Skotsku. „Hrozí nebezpečí, že patogeny mohou být přepravovány na obrovské vzdálenosti a přežijí mnohem déle, než je obvyklé. Když je patogen vázán na kus plastu, je chráněn před UV světlem, které jej za běžných podmínek zabije,“ dodává vědec.

Související:  Studie NASA ukazuje, že svět je zelenější než před 20 lety. Může za to Čína a Indie

Výsledky, ke kterým tým kolem Richarda Quilliama dospěl, nejsou nijak veselé. 45 % plastových částic sesbíraných na pěti plážích ve Skotsku bylo znečištěno bakterií E-coli, která způsobuje průjem a těžké křeče a je rizikem zejména pro děti a oslabené jedince. E-coli je typickou bakterií v odpadních vodách. 90 % plastů bylo kontaminováno mikrobem Vibrio, který způsobuje gastroenteritidu, což je onemocnění, kterému se lidově říká střevní chřipka.


Pláže ke koupání v Evropské unii jsou pečlivě kontrolovány, nicméně se sleduje pouze kvalita vody. Nebezpečí proto hrozí zejména malým dětem, které mohou malé barevné plasty vkládat do úst.

Výzkum proběhl v létě minulého roku na plážích určených ke koupání ve skotské oblasti Lothian v lokalitách Longniddry, Gullane, Yellowcraigs, North Berwick a Broad Sands. Vědci také dodávají, že riziko přenosu nebezpečných bakterií napříč oceány stoupá se zvyšováním teploty mořské vody. Quilliam proto doporučuje, aby se na plážích na přítomnost mikrobů nekontrolovala pouze voda, ale i plasty, které se zde vyskytují. Dále dodává, že výzkum přenosu patogenů na plastech je sice zatím v plenkách, ale již nyní se ukazuje, že přítomnost plastového odpadu ve vodě má dalekosáhlejší důsledky, než bylo dosud předpokládáno.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts