kréta
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Krétu si většinou spojíme s letním pobytem u moře, přesto tento nádherný a největší řecký ostrov dokáže turistům nabídnout daleko více než jen povalování na pláži. Máme pro vás několik tipů na místa, která byste měli na Krétě navštívit, protože by byla škoda tuto kolébku evropské civilizace poznat jen okrajově, a to z pobřeží. Kréta nedýchá jen dávnou historií, oplývá přírodními krásami i nefalšovanou řeckou pohostinností.


Knossos

Pýcha Kréty a zároveň její nejnavštěvovanější místo. Rozsáhlé pozůstatky královského minojského paláce v Knossu byly objeveny v roce 1878 nedaleko hlavního města Herakleion. Nádherný zrestaurovaný palác by neměl při svých toulkách vynechat žádný návštěvník Kréty. Historie paláce sahá až do roku 2000 př. n. l., ten byl ale zničen o tři stovky let později silným zemětřesením a na jeho místně vznikl další. Důkazy o neolitickém osídlení jsou zde však patrné již se sedmého tisíciletí před naším letopočtem.

Samotná stavba má 1 300 místností a v dobách největší slávy minojské civilizace v ní mohlo bydlet až 12 tisíc lidí. Okolo sídla pak žilo další 50 tisíc obyvatel. Pokud si ze školy pamatujete na Staré řecké báje a pověsti, pak byl Knossos oním labyrintem, který střežil bájný Minotaurus – napůl býk, napůl člověk, který vyžadoval jednu lidskou oběť denně. Zrůdu nakonec sprovodil ze světa hrdina Theseus.

Knossos
Velkolepý Knossos je nejnavštěvovanější památkou Kréty. Foto: Pixabay

Archeologické muzem v Herakleionu

Kréta je posetá archeologickými nálezy z časů, kdy se v Řecku ještě rodili bohové. Důkazy o dávné minojské civilizaci z doby bronzové, ale i novější nálezy shromažďuje muzeum v hlavním městě Kréty, Herakleionu. Vzhledem k rozsáhlosti expozice doporučujeme zakoupení informační brožury u vstupu. K pokladům muzea patří mozaika z období takzvaného Starého paláce z let 2000 – 1700 př. n. l. a sál s freskami. Krásná je i socha Liliového prince nebo delfíni v královském apartmánu.


Během turistické sezóny je v Archeologickém muzeu hodně rušno, proto doporučujeme jeho návštěvu brzy ráno. Poklady muzea se zpravidla otevírají již v 8 hodin a vzhledem k tomu, že část expozice je pod širým nebem, nebudete se vystavovat tomu největšímu slunečnímu žáru.

Muzeum bylo otevřeno v roce 1883 a v letech 2006 – 2014 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Převážná část exponátů pochází z nedalekého Knossu.

Muzeum
Milujete-li historii, neměli byste vynechat Archeologické muzeum v Herakleionu. Foto: Zde, Wikimedia.

Roklina Samaria

Samaria je údajně nejdelší roklinou v Evropě a druhým nejoblíbenějším turistickým cílem na Krétě. Pokud si ji budete chtít projít celou, počítejte se 17 kilometrovou túrou, takže se předem dobře vybavte. Abyste se nemuseli vracet tam a zpět, doporučujeme využít autobusovou dopravu do vesnice Omalos a vydat se směrem na jih k moři. Vstup do rokliny je zpoplatněný a její pokladny se otevírají již v 6 hodin ráno. To je také ideální doba, kdy se vydat na cestu. Venku je ještě příjemně a v takto brzkých hodinách se zároveň vyhnete davům turistů. V letní sezóně jich roklinou projde až 3 tisíce denně!

roklina
Nádhernou přírodu v roklině si nejlépe vychutnáte brzy ráno. Foto: Pixabay

Faistos

Palác Faistos má podobnou historii jako Knossos. Vznikl zhruba ve stejné době a jeho původní stavba se nedochovala, protože ji zničilo stejné zemětřesení jako Knossos. Druhý palác zanikl okolo roku 1450 před naším letopočtem a s ním i minojská civilizace, jejíž příslušníci byli vytlačeni kmeny z řecké pevniny.

Faistos je oproti paláci Knossos stoprocentně autentický. Po jeho odkrytí nedošlo k žádným opravám ani restaurátorským pracím, pouze byly provedeny drobné úpravy, aby bylo místo bezpečné. Faistos není tak velkolepý, ani navštěvovaný, přenesete se zde však do dávného světa, který odvál čas. Krásný je výhled na planinu Mesara i na nejvyšší krétskou horu Psiloreitis, která dosahuje výšky 2456 metrů nad mořem.

faistos
Faistos je druhý nejvýznamnější palác z minojské epochy. Foto: Jerzy Strzelecki, Wikimedia.

Jeskyně Dikteon Andron

Nádherná jeskyně s fascinujícími krápníky byla během minojské éry chápána jako svatyně. Dostupná je jak bez doprovodu, tak s průvodcem. Nezapomeňte si s sebou vzít baterku a teplejší oblečení. Ve tmě a zimě byste si krásu tohoto místa stěží vychutnali. Hlavní síň podzemního systému je v hloubce 70 metrů a nachází se v ní malé jezírko Zeus. Podle legend se právě zde mocný bůh (nebo nějaký jeho jmenovec) narodil právě zde.

K jeskyni se dostanete pěšky z vesnice Psychro. Cesta vám zabere asi čtvrt hodiny a půjdete příjemným lesem.

jeskyně
Úchvatná jeskyně Dikteon Andron. Možná se zde narodil Zeus. Foto. Pixabay

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts