poušť
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Letošní léto patřilo k jednomu z nejteplejších období v historii sledování teplot na naší planetě. Podle amerického Národního úřadu pro atmosféru a oceán byl loňský rok třetím nejteplejším v řadě. Léto roku 2018 napovědělo, že i letos se dá očekávat podobný výsledek. Tato situace může být určitým varováním. Klima planety totiž prochází dramatickým obdobím změn a ve výsledku je už nyní jedno, zda za tím stojí člověk a nebo příroda sama. Ostatně i člověk je zrozen z přírody, ale na rozdíl od jiných tvorů ji vědomě ovlivňuje a přetváří. V následujícím článku se budeme věnovat statistikám a podíváme se, jak je to s teplotními extrémy u nás i ve světě.


Historické rekordní teploty ve světě

Horký jih Evropy

Rovných 48 °C bylo naměřeno 10. července 1977 v řeckém hlavním městě Athény. Tento rekord je starý 41 let, ale již několikrát byl téměř překonán, a to zejména v posledních letech. Například v loňském roce bylo ve španělském Montoru naměřeno 47,3 °C.

Severní Amerika a světový rekord

Americké Údolí smrti patří k nejteplejším místům na zeměkouli, a tak není divu, že právě zde byl naměřen dosavadní světový teplotní rekord. Jedná se opět o 10. července a to roku 2013, kdy bylo neskutečných 56,7 °C.

Toto číslo však neznamená, že nikde od doby, kdy se sleduje teplota, nebylo tepleji. Neoficiální měření či satelitní družice ukazují, že mohlo být dosaženo i teploty nad 70 °C, a to v poušti Lút v Íránu. V tomto místě však chybí meteostanice, které by teplotu potvrdily. Donedávna také platil teplotní rekord 57,8 °C z roku 1922. Taková teplota byla naměřena v Libyi, ale v roce 2012 bylo zjištěno, že šlo o chybu v měření.


Údolí smrti
Údolí smrti v Kalifornii – místo, kde padl teplotní rekord 56,7 °C. Foto: Pixabay

Jižní Amerika a argentinský rekord

48,9 °C bylo naměřeno v severoargentinském městě Rivadavia v prosinci roku 1905, tedy v době, kdy je na jižní polokouli léto. Zajímavé je, že rozlehlost Argentiny je natolik velká, že na severu země mohou panovat extrémní vedra, zatímco na jihu v oblasti Ohňové země může mrznout.

Asie a extrémně horký Blízký východ

Ač si laik může myslet, že nejhůře je na Sahaře, není to pravda. Nejvyšší dlouhodobé teploty panují na Blízkém východě a teplota 54 °C byla naměřena shodně již na třech místech – v Izraeli roku 1942, v Kuvajtu v roce 2016 a v Íránu v roce 2017. Jak jsme již psali výše, íránská poušť je zřejmě nejkrutějším místem světa a můžete se zde doslova ugrilovat. Jen v posledních třech letech byla v oblasti Blízkého východu naměřena teplota nad 50 °C několikrát.

Afrika a její nový teplotní rekord

Historicky nejvyšší naměřený teplotní rekord z černého kontinentu je čerstvý. 3. července 2018 bylo naměřeno 51,3 °C v Alžírsku ve městě Ouargla na Sahaře. O šest desetin stupně byl pokořen rekord ze Západní Sahary z roku 1961. Nicméně neoficiální měření mají v záznamech i teplotu okolo 55 °C, která byla v roce 1931 zaznamenána v Tunisku.

Austrálie a lednové pařáky

I v Austrálii byla 2. ledna 1960 pokořena magická hranice padesáti stupňů, a to konkrétně 50,7 °C. Neoficiální měření však také zaznamenaly i vyšší teploty, a to 52,8 °C. Rekord téměř padl letošní leden, kdy protinožce trápila vedra. V Sydney bylo naměřeno 47, 3 °C.

Sydney
V Sydney bylo nejtepleji letos v lednu. Foto: Pixabay

Antarktida a dvacítka na dosah

V argentinské civilní osadě Esperanza na severu Antarktického poloostrova se příjemně ohřáli 24. března 2015, kdy se rtuť na teploměru zastavila na hodnotě 17,5 °C. Pro místo, kde je průměrná teplota kolem nuly a jen zřídka je nad 10 °C je to opravdu vysoká teplota. Pro Antarktidu to ale není vítaný rekord. Právě na tomto kontinentu dochází k největšímu nárůstu průměrné teploty. Za posledních 50 let je v ledovém království tepleji průměrně o 2 stupně.

Rekordní teploty v České republice

20. srpna 2012 bylo v Dobřichovicích u Prahy naměřeno 40,4 °C. Tím byl o 0,2 °C pokořen pražský rekord z roku 1983. Letos absolutní teplotní rekord nepadl, ale na mnoha stanicích bylo překonáno lokální maximum a v několika horkých dnech bylo naměřeno nad 38 °C. Vlna veder, kterou jsme zažili, byla podobná té v roce 2015.

Přestože rekordy všude nepadají, neznamená to, že se celkově neotepluje. Pro celou planetu platí, že stále více přibývá období veder. Horkých dní v roce je více a také častěji dochází k tomu, že se teplota k rekordu téměř přiblíží. I přes všechna opatření, která lidstvo vyvíjí, je už teď jasné, že v nejbližších letech bude tepleji a je jen otázkou času, kdy bude nějaký rekord opět překonán.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts