malawi
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Malawi bylo zahájeno rozsáhlé očkování proti malárii, které by mělo dětem poskytnout částečnou ochranu před touto zákeřnou nemocí, jež se šíří v rovníkových zemích komáry. Dřívější studie ukázaly, že vakcína nazvaná RTS,S ochránila 40 % dětí ve věku od 5 do 17 měsíců.


Právě imunitní systém nejmenších dětí je proti malárii často bezmocný. Ročně na ni zemře více jak 400 tisíc lidí a většinu z toho tvoří právě děti. V Africe zemřelo v roce 2017 na tuto nemoc čtvrt milionu dětí a každým rokem je toto číslo vyšší.

Malawi je první ze tří zemí, kde chtějí zdravotníci podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vakcínu plošně aplikovat. Další dvě vybrané země, Keňa a Ghana, čeká očkování v příštích týdnech. Ve všech třech zemích již v současnosti běží programy podporující boj s malárii, jsou zde doporučovány sítě na spaní, vhodné oblečení a podobně, přesto však počet případů nakažených neklesá.

Ročně malárií onemocní téměř 220 miliónů lidí, z toho 90 % připadá na Afriku. Doktorka Kate O’Brienové, ředitelka očkovacího centra WHO uvádí, že „malárie je složitá choroba a stejně složité je vyvinou proti nemoci vakcínu.“ Její kolega David Schellenberg, který pracoval na vývoji vakcíny dodal: „Do prvotní studie se zapojilo sedm zemí a očkováno bylo více jak 15 tisíc dětí. Testování jasně ukázalo, že očkovací látka je bezpečná a v mnoha případech dokáže zabránit závažným komplikacím, které malárie způsobuje. Oproti jiným očkovacím látkám není 40% účinnost nikterak vysoká, ale v kombinaci se síťkami a insekticidy je doplňujícím preventivním opatřením. Nikdo ani neočekává, že jsme vyrobily kouzelnou pilulku.“


Vakcína RTS,S se vyvíjí více jak 30 let, přičemž fáze testování posledního typu probíhala jíž od roku 2009. Nyní je konečně plošně aplikována. Látka musí být podána čtyřikrát, nejprve třikrát po jednom měsíci a poslední dávka po roce a půl.

Malárie je onemocnění způsobené parazity. Vyskytuje se ve stovce zemí světa v tropických oblastech. Smrtelná je pro kojence a malé děti, případně pro starší osoby. Dospělý člověk se s malárií vypořádá, pokud je diagnostikována včas, ale i tak hrozí doživotní následky. Nemoc se projevuje vysokou horečkou, zimnicí a třesem, ale vyloučeny nejsou ani další komplikace v podobě alergických reakcí. Účinná vakcína, kromě zmíněné, dosud neexistuje. Cestovatelům do ohrožených oblastí lze předepsat antimalarika, což jsou látky (nejčastěji chinin), které likvidují parazitické zárodky způsobující tuto nemoc.

Zdroj: BBC


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts