riga
Foto: Pixabay

Turisté v dnešní době směřují do míst, kam by ještě v poměrně nedávné minulosti necestovali. Značné oblibě se těší kupříkladu postsovětské republiky. Populární jsou pobaltské země, které rozhodně mají zapáleným cestovatelům co nabídnout. Hlavní město Lotyšska a největší město celého Pobaltí, Rigu, by rozhodně bylo hříchem v cestovním itineráři opomenout.


Rižský dóm pamatuje zakladatele města

Milovníci historie mohou při prohlídce Rigy obdivovat místní architekturu, které vévodí 800 let staré kostely pamatující založení města. Dominantou města je monumentální Rižský dóm, jehož stavba začala roku 1211 a následně byl později opakovaně přestavován.

Turisty, kteří katedrálu navštíví poprvé, dozajista překvapí, že žádná její věžička nenese kříž, ale naopak se na ní nachází větrné korouhve v podobě kohoutů, jež měly za úkol odhánět zlé duchy. Dalšími významnými církevními památkami jsou kostel svatého Petra, kostel svatého Jana a katedrála svatého Jakuba.

riga dóm
Rižský dóm. Foto: Pixabay

V Rižském zámku má sídlo lotyšský prezident

Kroky obdivovatelů světských památek zamíří neomylně do Rižského zámku, jenž za své vybudování vděčí křižákům. Ti dali příkaz k jeho stavbě roku 1330 a až do roku 1481 tu sídlil jejich velmistr. Dnes je zámek sídlem prezidenta Lotyšska. Nachází se v něm také Muzeum lotyšské historie, Muzeum zahraničního umění i Muzeum literatury, divadla a hudby.


Skutečný symbol Rigy však představují gotické Domy Černohlavců, jež je možné obdivovat v blízkosti středověkého kostela svatého Petra. Turisté zpravidla nepoznají, že jsou tyto domy s honosně zdobenými štíty jen replikou, když původní byly rozbořeny sovětskými vojáky.

dům černohlavců
Dům Černohlavců vedle kostela sv. Petra. Foto: Pixabay

Tržnice je bývalou továrnou na vzducholodě

Rigu je možné označit za nejkosmopolitnější ze všech pobaltských měst, přičemž Lotyši tvoří méně než 50 % jejích obyvatel. Při pobytu v tomto městě turisté často zamíří na největší kryté tržiště v celém Lotyšsku, kde mohou zakoupit nejen potřebné potraviny, ale i suvenýry a textil. Mnohdy se ani nedozví, že tyto hangáry byly v minulosti vybudovány pro německou společnost Zeppelin, která vyráběla vzducholodě.

Milovníci ostrých pokrmů mohou v Lotyšsku trochu strádat

V restauracích Rigy mohou turisté ochutnat vepřové kotlety, které Lotyši opravdu milují a umějí je výborně připravit. Stejně tak si rádi pochutnají i na masu v aspiku. Klasickým jídlem jsou pirohy, které mají celou řadu možných náplní od masa po zeleninu. Velmi častým a cenově dostupným jídlem je hrách se slaninou.

trh v rize
Tržnice v hangáru na vzducholodě. Foto: Pixabay

Pro lotyšskou kuchyni je typické, že se v ní užívá jen malé množství koření, takže některá jídla mohou přijít turistům poněkud fádní. V centru Rigy stojí oběd zhruba 200 Kč.

Nedaleké pláže v Jürmale jsou synonymem čistoty

Cestu do Rigy lze spojit i s výletem na zhruba 15 kilometrů vzdálené pláže v Jürmale, které jsou vyhlášeny svojí čistotou. Každý návštěvník ihned pochopí, proč měla v minulosti tyto pláže v mimořádné oblibě carská rodina i mnoho obyvatel Sovětského svazu. Ekologicky zaměření Lotyši se těmito plážemi i v současnosti právem pyšní.



Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts