Saltonské moře
Foto: Devon Christopher Adams, CC BY-SA 2.0, Flickr

Největším kalifornským jezerem je Saltonské moře. Vzniklo v podstatě nedopatřením na začátku minulého století a brzy se stalo oblíbeným cílem turistů i migrujícího ptactva. V současné době však zaniká. Nejmladší „moře“ na světě tak zřejmě dosáhne nového primátu a bude tak mořem s nejkratší existencí.


Nové moře jako následek protržené hráze

Psal se rok 1905. Nečekaně prudké deště rozvodnily tok řeky Colorado natolik, že hráz mexického Alamského zavlažovacího kanálu neunesla tíhu vody a protrhla se. Celý rok a půl proudil veškerý objem řeky do vyschlého Saltonského údolí. Voda si za tu dobu vyhloubila dvě koryta, dnes zvaná New RiverAlamo River. Mimochodem v obou stále protéká voda.

Až po dvou letech se následky protržené hráze podařilo opravit. To už ale na místě solné propadliny vznikla nová bezodtoková vodní plocha ve výšce 227 metrů pod hladinou moře o velikosti 630 km². Vytvořilo se tak největší kalifornské jezero, kterému se vzhledem k slanosti začalo říkat moře.

Od pohádky k ekologické katastrofě

Saltonské moře začalo brzy lákat turisty, vodáky i rybáře. Ve vyprahlém kraji se objevili migrující ptáci, voda byla plná ryb. V podstatě celé 20. století bylo místo vítanou atrakcí. Část okolní pouště se mezi novými řekami proměnila v zemědělskou půdu a do míst se nastěhovalo mnoho nových obyvatel.


Jenže jezero nemá přirozený odtok a jeho salinita se neustále zvyšuje. Odpadní zemědělská voda plná pesticidů a dalších chemikálií byla po dlouhá desetiletí vypouštěna přímo do Saltonského moře, což vytvořilo extrémně slaný a jedovatý koktejl, ze kterého se pomalu začal vytrácet život.

V současnosti je voda jezera slanější než v mořích. Turisté místo už dávno opustili. Sucha posledních let zapříčinila extrémní snížení vodní hladiny a dnes byste zde hledali život jen stěží. Saltonské moře je ve skutečnosti moře mrtvé. Tím ale problémy nekončí.

Veškeré jedy, které se ve vodě usadily, jsou dnes kvůli intenzivnímu vysychání, zdrojem zdravotních problémů lidí žijících v okolí. Toxické látky jsou ve formě prachových částic odnášeny větrem několik kilometrů a vrací se tam, odkud přišly.

Kalifornské úřady se proto snaží zabránit ještě větší ekologické katastrofě a vznikají tak programy na částečnou záchranu jezera, které mimo jiné počítají s návratem vodního ptactva a ryb. Do jaké míry se jezero podaří zachránit, to nyní nedokáže nikdo říci.

Galerie:

 

Zdroje: parks.ca.gov; Audubon California


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *