Praha
Foto: Pixabay

Staré Město právem patří k nejpopulárnějším částem Prahy. Je tomu tak jednak z toho důvodu, že se jedná o historicky významné místo, kde se po staletí odehrávaly rozhodující události českých dějin, jednak pro velké množství krásných památek. Které objekty této čtvrti tedy nevynechat během vašeho pobytu v Praze?


Prašná brána

Stojí na samém začátku tzv. Královské cesty a v dobách staré Prahy tvořila vstup do města z východní strany. Dnes na ní můžete obdivovat stavitelské dovednosti mistrů pozdní gotiky a během otevírací doby také vystoupat po 186 schodech na vyhlídku, odkud uvidíte věže důležitých budov „stověžaté Prahy“.

Obecní dům

Slavná secesní budova, na jejímž místě kdysi stával ještě honosnější předchůdce – tzv. Králův dvůr, který byl především v 15. století sídlem českých panovníků. Obecní dům pak zaujme hlavně Smetanovou síní, která je dějištěm koncertů klasické hudby a výzdobou, na níž se podíleli věhlasní čeští umělci jako Mikoláš Aleš nebo Alfons Mucha.

Staroměstská radnice

Ačkoliv do dnešní doby se dochovalo pouze její torzo, v komplexu několika reprezentačních místností, gotické kaple a románských podzemních prostor přesto pocítíte autentickou dobovou atmosféru. Zvenčí je radnice lákadlem zejména díky známému orloji s figurkami dvanácti apoštolů. Říká se, že zmeškat jejich přehlídku, která se odehrává každou celou hodinu, je jako v Praze vůbec nebýt.


Ungelt

Skrytý ve spleti křivolakých úzkých uliček vedoucích ze Staroměstského náměstí směrem k Náměstí Republiky, skýtá tento dvůr, který původně sloužil jako kupecký, příjemné zázemí po dlouhém putování za památkami. Jde o jedno z nemnoha relativně klidných zákoutí uprostřed rušného centra Prahy.

Křížovnické náměstí

Obzvlášť v minulosti důležitý dopravní uzel – zde totiž Královská cesta pokračovala po tehdy jediném mostě v Praze směrem k Hradu. Ano, řeč je o Karlově mostě, k němuž vám Křížovnické náměstí dává přístup. Z přístavu pod náměstím rovněž vyplouvají výletní loďky společnosti Pražské Benátky nabízející komentovanou hodinovou okružní plavbu po Vltavě.

Mariánské náměstí

Kromě komplexu budov zvaného Klementinum, kde dnes sídlí Národní knihovna, si lze na Mariánském náměstí prohlédnout i zajímavou sochařskou výzdobu Nové radnice od Ladislava Šalouna. A nesmí chybět ani Terezka od Václava Práchnera – polonahá žena se džbánem vody v ruce je alegorickou sochou Vltavy.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Posledním bodem je Staroměstské náměstí – centrum veškerého společenského dění v historii Starého Města. Zmiňujeme ho nyní však spíše v souvislosti s aktuálním obdobím. Až do 6. ledna 2020 zde totiž probíhají vánoční trhy, které jsou nazývány jedněmi z nejkrásnějších na celém světě. Nepromeškejte je tedy a užijte si sváteční atmosféru v srdci Evropy!

Až si vše dostatečně prohlédnete, vyfotíte a užijete, nezapomeňte též ochutnat vyhlášené speciality české kuchyně v některé z místních restaurací.

Přidat na Seznam.cz
Similar Posts