erupce na Slunci
Sluneční erupce. Zdroj: NASA

V roce 1859 zasáhla Zemi tak silná geomagnetická bouře, že byla polární záře vidět dokonce v Karibiku. Podívaná to mohla být hezká, ale na tehdy nové telegrafní síti způsobila značné škody. Dnes by podobná událost mohla vyvolat naprostý chaos.


1859: Vyřazen telegraf

Bouře vyvolaná nezvykle silnou erupcí tehdy ukázala, co všechno může Slunce způsobit. Někteří jí začali říkat superbouře a ve známost vešla jako Carringtonova událost. Když výron koronární hmoty plný elektricky nabitých částic dosáhl po necelém dni putování vesmírem magnetosféry, na celé Zemi začaly jiskřit telegrafní linky, někde došlo k výbojům, které způsobily požáry. Operátoři dostávali od přístrojů elektrické rány a některé telegrafy dokonce fungovaly i odpojené od elektrického proudu.

telegraf
Telegraf v roce 1859. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Současně se po celé planetě objevovala polární záře. Dle dochovaných záznamů byla velice silná a lidé si v první chvíli mysleli, že svítá. Vidět byla na severu Austrálie, na Kubě, na Havaji nebo v amerických Skalistých horách.

Telegraf v roce 1859. Zdroj: Volné díloV roce 1859 byla elektrifikace v plenkách a telegrafní vedení se stalo jedinou napadnutelnou technologií. Přesto byly škody velké a obnova sítě nebyla jednoduchá. V současné době, kdy jsme doslova závislí na moderních technologiích, které v podstatě ovládají naše životy, jsme neměli možnost pozorovat takto dokonalou sluneční bouři. Naštěstí.


Současnost: Totální blackout?

Co by taková událost pro společnost současné doby znamenala? Odborníci z amerického Národního úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) připouštějí, že riziko podobně silné erupce, která zasáhne Zemi, existuje, a na pozorování sluneční aktivity mají vyčleněný celý tým specialistů, kteří by v případě nebezpečí měli včas varovat provozovatele klíčových telekomunikačních systémů. V roce 2012 silná bouře jen těsně minula Zemi.

slunce
Slunce je nejen zdrojem tepla a světla. Zdroj: Pixabay

Jaký efekt by měl přímý zásah na Zemi a na současné komunikační systémy, je však podle vědců nejisté. S takovou událostí nemáme v moderní době zkušenost. Museli bychom ochránit klíčové komunikační systémy, nebo je vypnout, jinak by s největší pravděpodobností nastalo jejich fatální selhání. Satelity, internet, mobilní telefony nebo GPS, bankomaty, nic z toho bychom nemohli používat. A co je horší, dlouhotrvající výpadek elektrického proudu, tvz. blackout, by způsobil neodvratný chaos a paniku.

Poslední výpočty z roku 2019 ale ukazují, že riziko takto silné bouře je jen něco kolem 1 % za 10 let. Přesto možnost přímého zásahu sluneční energií existuje.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *