Stopy duchů
Zdroj: NPS Photo, Volné dílo

Pralidé mohli na území Ameriky dorazit mnohem dříve, než se dosud myslelo. Důkazem mají být takzvané „stopy duchů“ v Novém Mexiku, které se zničehonic objevují v krajině a stejně tak zde i končí. Soubor šedesáti otisků chodidel pochází podle archeologů z doby před 23 000 až 21 000 lety. Pokud tomu tak skutečně je, nález by byl silným důkazem, že se lidé v Severní Americe objevili již během vrcholu poslední doby ledové.


Přepíší „stopy duchů“ učebnice?

Kdy první lidé dorazili na americký kontinent, je velmi sporné. Dlouho vědci pracovali s hypotézou, že putovali přes takzvaný Beringův pozemní most, který přibližně před 13 000 lety spojoval dnešní Rusko s Aljaškou a nyní je zatopen. Jenže řada novějších důkazů v této teorii otevřela několik trhlin. V jedné mexické jeskyni byly v loňském roce objeveny opracované zvířecí kosti staré 30 000 let. Už v roce 2018 byla v Texasu nalezena řada kamenných nástrojů pocházejících z doby zhruba před 16 700 až 21 700 lety.

V národním parku White Sands v Novém Mexiku se vedoucí studie, geolog Mathew R. Bennett z Univerzity v Bournemouthu, pustil se svým týmem do analýzy „stop duchů“. Vědci použili k výpočtu jejich stáří několik moderních metod, včetně radiokarbonového datování rostlin otisknutých do stop.

Stopy duchů
Zdroj: NPS Photo, Volné dílo

Stáří stop samotné vědce překvapilo, nicméně ti stále neotevírají šampaňské, aby oslavili významný objev, přestože k výsledku už dospěli více jak před rokem. K verifikaci bude potřeba ještě několik nezávislých analýz, pak teprve bude možné přepisovat učebnice.


Jestliže se objev potvrdí, půjde o nejsilnější důkaz o pralidech v Severní Americe v době, kdy byly globální podmínky skutečně extrémní. To by jen potvrzovalo, jak úžasnou mají lidé schopnost přežít a prosperovat i na území, které není vůbec přívětivé. Soubor stop vytvořili z velké části děti a dospívající, když se pohybovali v krajině plné vodních toků, které se utvářely během doby ledové. V blízkosti se také nachází několik mamutích stop a dalších živočichů.

Jak se první lidé dostali do Ameriky?

Hypotéz, jak se první lidé dostali do Severní Ameriky, je několik. Vědci aktuálně pracují s asijskou cestou, podle které migrace probíhala z Asie do Aljašky, dále pak s pacifickou cestou, která pracuje s možností pravěké migrace po vodě, stejně tak jako takzvaná atlantická cesta. Jasné je jen to, že Ameriku neobjevili Vikingové ani Kryštof Kolumbus.

Zdroje: R. Castleden – Objevy, které změnily svět, Science.org

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (2):

  1. Zajímavé je, že vědci pracují s několika hypotézami migrace. Jenom díky tomu, že ještě nenalezli ostatky nějakého lidského druhu z doby před 13000 lety, neznamená to, že tento kontinent nemohl obývat původní druh, který je nám neznámý.

  2. Pokud něco vymyslíš, nebo objevíš a druzí o tom nevědí, tak jsi v podstatě nic nevymyslel ani neobjevil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *