mikroorgamismy
Foto: JAMSTEC

Vědcům z japonské agentury JAMSTEC (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology) pod vedením biologa Yuki Morona se v laboratoři podařilo oživit více jak sto miliónů let staré mikroorganismy z mořského dna. Studie byla publikována v přestižním magazínu Nature Communications na konci července.


Analýza sedimentů mořského dna z období před 13 – 102 miliony let ukázala, že některé mikrobi nejsou mrtvé, ale pouze nečinné. Když jim biologové naservírovali potravu, dokonce i ty nejstarší organismy se probudily k životu a začaly se množit.

Výzkum dokazuje, že objevování těch nejextremnějších forem života na Zemi nemusí být stále u konce. Mikroorganismy mohou být metabolicky aktivní a po neuvěřitelně dlouhou dobu si vystačí s minimem energie. Jak dlouho mohou takto přežívat, vědci zatím nevědí.

Související:  Objev stínové biosféry na Zemi by mohl být klíčem pro hledání mimozemského života

Analýze byly podrobeny sedimenty shromážděné roku 2010 v jižním Tichém oceánu v hloubce 3 700 a 5 700 metrů v oblasti, kde se nachází jen velmi málo živin. Extrémně pomalá akumulace organického materiálu v této oblasti umožňuje kyslíku ve vodě prosakovat hluboko do sedimentů. Morono a jeho kolegové se tedy zajímali, zda by nějaké aerobní, případně i jiné mikroorganismy mohly být oživitelné. Po dávce živin včetně uhlíku a dusíku se skutečně většina mikrobů aktivovala.


Ukázalo se, že jde o rozmanité aerobní mikroorganismy sestávající se většinou z různých typů bakterií patřících do velkých skupin (například Alphaproteobacteria a Gammaproteobacteria). Jejich množení probíhalo extrémně rychlým tempem a po 68 dnech se jejich počet zvýšil o čtyři řády. I ze sedimentů starších více jak 100 miliónů let se podařilo oživit 99,1 % mikroorganismů.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *