mycelium
Mycelium. Foto: Rob Hille, Wikimedia

Sci-fi si často lidskou budoucnost na Marsu a na dalších planetách představuje sevřenou v kovových městech a stanicích. Realita však může být úplně jiná, podivnější, avšak mnohem zelenější.


NASA představila unikátní možné řešení pro budoucí lidské posádky na Měsíci nebo Marsu. Namísto budov z kovu zkoumá technologii na houbové bázi. Zní to šíleně, ale podle vědců není vůbec vyloučeno, že právě z tohoto druhu materiálu budou naše domovy nejen ve vesmíru, ale i na budoucí Zemi.

Projekt myco-architecture se ve výzkumném centru Ames v kalifornském Silicon Valley zabývá biologickými technologiemi, které by mohly samy růst na Měsíci, Marsu, ale i na dalších místech Sluneční soustavy. Konkrétně se jedná o houby a mycelia, což jsou podzemní vlákna, která v podstatě tvoří hlavní část houby. Mycelium může být v některých ohledech pevnější než železobeton a jeho kladnou vlastností je velká schopnost regenerace a nenáročné pěstování.

Související:  Lidé nikdy neosídlí jinou planetu mimo Sluneční soustavu, říká držitel Nobelovy ceny. Důvod je prostý

V současné době všechny projekty, které se zabývají kolonizací Marsu, počítají s tím, že první materiály na stavbu základen budou přepravovány ze Země. To je nákladné a pomalé. Využití „houbové technologie“ může ušetřit spoustu peněz a času. Průzkumníkům by stačilo ze Země přepravit lehké kompaktní stanoviště s houbami, které vydrží dlouhou vesmírnou cestu. Po rozložení konstrukce se přidá voda a houby se tím „oživí“. Jejich růstem se postupně kolem základní struktury vytvoří plně funkční stanoviště pro lidi, a to vše bez jakékoliv kontaminace marťanského prostředí.


Výzkumníci z programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), kteří se zabývají syntetickou biologií, ale upozorňují, že jsme zatím daleko od toho, abychom byli schopni pěstovat použitelné základny na jiných světech. Výzkum je v začátcích, ale odborníci věří, že jsou na dobré cestě prokázat potenciál tohoto řešení.

Následující video ukazuje, jak by mohlo „houbové“ stanoviště na Marsu vypadat.

Zdroj: NASA


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts